YESON

Jak myć autoklaw?

Autoklaw to urządzenie techniczne, parowo-ciśnieniowe, które wykorzystuje nasyconą parę wodną do przeprowadzenia sterylizacji umieszczonych w nim – w hermetycznej komorze – przedmiotów. Jak każde urządzenie wymaga dbałości o jego stan techniczny, wizualny, tak aby przedłużyć żywotność działania sprzętu i zapewnić jego bezawaryjność.

Jednym z ważnych procesów jest regularne czyszczenie autoklawu. Każdorazowo proces czyszczenia autoklawu będzie przez producenta sprzętu dokładnie opisany w instrukcji obsługi autoklawu. Warto się z nią zapoznać.

Jak często myć autoklaw? Czy są ku temu jakieś wytyczne?

Przyjmuje się, że mniej więcej co 100 cykli autoklaw wymaga umycia i precyzyjnego oczyszczenia zwłaszcza jego komory sterylizacyjnej. Podczas normalnego użytkowania gromadzą się w niej różne pozostałości, które osiadają przede wszystkim na dnie komory autoklawu.

Jak myć autoklaw? Czyli jakie kolejne kroki należy podjąć przy czyszczeniu jego komory sterylizacyjnej?

Czyszczenie komory autoklawu nie jest skomplikowaną czynnością i nie zajmuje dużo czasu, a jednocześnie stanowi istotny element konserwacji sprzętu.

Podejmujemy następujące kroki:

1. Urządzenie należy wyłączyć, musi ostygnąć po wcześniejszej pracy. Z wnętrza komory usuwamy wszystkie przedmioty, a także kosze, tacki czy pojemniki na narzędzia i akcesoria;

2. Należy przygotować miękką szmatkę lub gąbkę oraz wodę demineralizowaną;

3. Czyścimy powierzchnię komory, ze szczególną uwagą na dno komory. Czyścimy ściany komory, wszystkie brzegi, a także drzwi komory. Należy zwrócić również uwagę na uszczelkę i jej fałdy, zagłębienia.

4. Podczas mycia absolutnie nie używamy żadnych detergentów, wyłącznie przygotowaną wodę demineralizowaną.

Czyszczenie zbiorników na wodę – kolejny etap dbałości o stan autoklawu

Następnym etapem w procesie czyszczenia autoklawu jest umycie zbiorników na wodę. Okresowe ich czyszczenie również jest wskazane przez producentów urządzeń, chroni przede wszystkim filtry przed ich zapchaniem.

Podejmujemy następujące kroki:

1. Opróżniamy zbiornik z użyciem dedykowanego do tego węża;

2. Przygotowujemy miękką szmatkę oraz chłonny papier;

3. Należy wytrzeć osady i inne zanieczyszczenia osadzone na ściankach oraz dnie zbiornika wody;

4. Wyjmujemy filtry i czyścimy je strumieniem wody;

5. Ponownie zakładamy filtry i napełniamy zbiornik czystą wodą.

Cykliczny program konserwacji – pamiętaj o jego okresowym uruchomieniu

Dodatkowo warto pamiętać o specjalnym programie konserwacji technicznej, który posiada każdy autoklaw. Producent w instrukcji wskazuje nam jak często należy go uży
, co ile cykli. Pamiętajmy też o regularnej wymianie filtra bakteriologicznego oraz o używaniu odpowiedniej wody (demineralizowanej lub destylowanej) w toku eksploatacji autoklawu.

Sprawdź także: