Autoklaw to urządzenie niezbędne w każdym gabinecie medycznym, zabiegowym, kosmetycznym, medycyny estetycznej, fryzjerskim itp. Po zakupie autoklawu często zastanawiamy się, czy należy go zgłosić do Sanepidu – właściwego terytorialnie. Otóż, nie istnieje nic takiego jak oficjalny rejestr autoklawów w Sanepidzie, nie mniej jednak należy poinformować stosowny Sanepid o jego nabyciu. Dzięki temu unikniemy wielu niedogodności podczas późniejszej kontroli Sanepidu. Zgłaszając się po zakupie do Sanepidu otrzymamy od urzędników konkretne informacje, jakie kroki należy podjąć. Sanepid poinformuje nas podczas pierwszej wizyty, jak częste kontrole biologiczne autoklawu będą wymagane. Dodatkowo należy przygotować stosowną dokumentację techniczną autoklawu, bowiem Sanepid może nas poprosić o jej udostępnienie. W szczególności dotyczy to Certyfikatu CE. Najczęściej zdarza się, że Sanepid skieruje nas na wykonanie testu o nazwie Sporal A.
Czym jest test Sporal A – zalecany przez Sanepid po zakupie autoklawu do gabinetu?
Sporal A to biologiczny wskaźnik kontroli procesu sterylizacji parą wodną w nadciśnieniu. Test ten ma postać paska bibuły, który nasycony jest zawiesiną spor szczepu Geobacillus stearothermophilus ATCC 7953 w opakowaniu papierowo – foliowym. Na brzegu torebki z testem znajduje się niebieski pasek, który jest wskaźnikiem zmieniającym odpowiednio barwę (na brązową) po przebyciu sterylizacji.
Czy autoklaw – poza zgłoszeniem do Sanepidu – należy zgłosić do Urzędu Dozoru Technicznego?
Tak, w ustawie o dozorze technicznym istnieje postanowienie, że autoklaw jako urządzenie techniczne należy zgłosić do obowiązkowej kontroli. W przypadku autoklawów o pojemności do 10 litrów zgłaszamy go jednorazowo. Jeśli autoklaw ma powyżej 10 litrów to wówczas podlega on dodatkowym corocznym przeglądom technicznym.
Jaka dokumentacja jest niezbędna przy nabyciu autoklawu i zgłaszaniu go do odpowiednich instytucji?
Wymagana i niezbędna dokumentacja w zakresie autoklawu to:
- certyfikat CE autoklawu;
- deklaracja zgodności producenta;
- certyfikat zaworu bezpieczeństwa;
- rysunki techniczne komory sterylizacyjnej;
- tabliczka znamionowa na urządzeniu: producent, model, data produkcji, znak CE, numer seryjny itp.
Dokumentację tą należy każdorazowo wymagać od sprzedawcy podczas nabycia autoklawu.
Archiwizacja zapisów autoklawu dla potrzeb Sanepidu i kontroli
Na rynku dostępne są bardzo funkcjonalne autoklawy z drukarką, a także autoklawy z wyjściem USB dla zewnętrznych nośników danych. Tego typu autoklawy w dużej mierze usprawniają proces archiwizacji danych, nie musimy ich notować odręcznie w zeszycie dla potrzeb np.: kontroli z Sanepidu. Przechowujemy je w formie wydruków lub na nośnikach typu płyty, pendrive, dysk itp.
Zobacz także: