YESON

Autoklaw nie chce się otworzyć

Autoklaw nie chce się otworzyć, czyli jedna z możliwych awarii czy błędów autoklawu

Autoklaw to urządzenie techniczne, które składa się z zamkniętego hermetycznie i uszczelnionego, ogrzewanego zbiornika. Służy on do przeprowadzenia procesów chemicznych – sterylizacyjnych, aby usunąć bakterie, wirusy i innego typu mikroorganizmy. Autoklawy – zgodnie z normą EN 13060 różnią się pomiędzy sobą ich klasą: autoklawy S, N i najwyższej klasy B.

Autoklaw jak każde urządzenie techniczne, mechaniczne i elektroniczne może ulec awarii, albo wymagać usunięcia pojawiającego się błędu. Błąd autoklawu najczęściej pojawia się na wyświetlaczu i oznaczony jest literką E lub literką A. Nierzadko jest możliwe usunięcie błędu samodzielnie, choć czasem wymagana jest interwencja pomocy technicznej.

Czego nie wolno robić, gdy autoklaw nie chce się otworzyć?

Pod żadnym pozorem nie wolno wyłączać autoklawu i wyłączać źródła zasilania. W takiej sytuacji – niezależnie od rodzaju błędu – nastąpi prawdopodobnie blokada drzwi i brak możliwości ich otwarcia (np.: z uwagi na cykl pracy z próżnią w wewnątrz). W nowoczesnych autoklawach zamknięcie drzwi autoklawu kontrolowane jest mikroprocesorowo, mamy do czynienia z elektromechaniczną, nierzadko aż potrójną ochroną i odpowiednimi mikro-przełącznikami bezpieczeństwa. Zaawansowane autoklawy to także termostaty bezpieczeństwa dla generatora pary i grzejników komory oraz hydrauliczne systemy auto-wyrównujące.

Autoklaw nie chce się otworzyć – jak interpretować komunikaty z literką E i A?

Komunikaty o błędzie z literką E to te powstałe generalnie z winy użytkownika (np.: nie spuszczona brudna woda, zbyt niski poziom wody, nie domknięte drzwi autoklawu). Usterki z literką A to typowe awarie czy uszkodzenia autoklawu.

Co należy zrobić, gdy pojawi się błąd autoklawu?

Bezwzględnie należy odczytać błąd z autoklawu i wyszukać jego oznaczenia w instrukcji producenta (najczęściej jest to tabela). Zawiera informacje typu: kod, opis alarmu, komunikat na wyświetlaczu, możliwe przyczyny i proponowane rozwiązania. Najczęściej pierwszym zalecanym krokiem przy błędzie autoklawu jest wykonanie funkcji „RESET” urządzenia zgodnie z instrukcją producenta. Pamiętajmy, aby przed resetem nigdy nie wyłączać urządzenia.

Zobacz również: