YESON

Jak dezynfekować frezy? Dlaczego należy poddawać je procesom dezynfekcji oraz sterylizacji?

Frezy do paznokci to narzędzia, które znajdują zastosowanie w każdym gabinecie kosmetycznym i estetyki. Są to obrotowe głowice z odpowiednim frezem, które różnią się gradacją. Frezy to nic innego jak pilniki, tylko w tym przypadku przeznaczone do automatycznego procesu wyrównywania paznokci. Frezy umieszcza się w specjalnym urządzeniu zwanym frezarką i dzięki nim płytka paznokcia jest odpowiednio opracowywana w ruchu obrotowym frezu. Frezy dodatkowo pozwalają usunąć lakier hybrydowy oraz poradzą sobie z odstającymi skórkami, zrogowaciałym naskórkiem.

Frezy mają kontakt ze skórką, tkankami, a czasem może także dojść do przerwania ciągłości skóry i kontaktu z krwią. Dlatego też wskazane jest, aby frezy do paznokci podlegały procesowi dezynfekcji i sterylizacji. Tylko takie czynności pozwolą zachować bezpieczeństwo i zdrowie personelu oraz klientów gabinetu.

Frezy do paznokci z uwagi na różną wielkość, kształt, materiał wykonania oraz swoją gradację powierzchni ściernej (ziarnistość) wymagają bardzo precyzyjnego czyszczenia, dezynfekcji i sterylizacji, które pozwolą na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i mikroorganizmów w każdej ich formie – nawet z najbardziej trudno dostępnych miejsc.

Jak dezynfekować frezy? Czyli krok pierwszy czyszczenie i dezynfekcja

Przed przygotowaniem frezów do paznokci do procesu dezynfekcji, a następnie sterylizacji, należy je precyzyjnie wyczyścić. Warto zastosować do tego specjalne miękkie szczoteczki. Po ich wyczyszczeniu nadchodzi etap ich dezynfekcji.

Dezynfekcję frezów do paznokci możemy przeprowadzić z użyciem dedykowanych do tego urządzeń. Rekomendujemy zwłaszcza myjki ultradźwiękowe do mycia i dezynfekcji frezów kosmetycznych. Są to wygodne w użyciu urządzenia z pojemnikiem, do których wlewa się dedykowany płyn dezynfekujący. Następnie na skutek działania fal ultradźwiękowych dochodzi do wprawienia płynu w drganie i generacji mikropęcherzyków. W procesie tzw. kawitacji mikropęcherzyki eksplodują tuż przy powierzchni czyszczonej, tak aby oderwać od niej i rozbić wszelkie zanieczyszczenia. Jest to bardzo skuteczna metoda czyszczenia frezów.

Kolejny etap w dezynfekcji i sterylizacji frezów do paznokci, czyli właściwa ich sterylizacja

Po pierwszym etapie nadchodzi czas na wykorzystanie autoklawu, który jest urządzeniem przeprowadzającym proces sterylizacji, czyli wyjałowienia w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem, dodatkowo w warunkach próżni. Do omawianych frezów do paznokci rekomendujemy autoklawy klasy B, które są ich najbardziej zaawansowaną formą.

Frezy kosmetyczne umieszcza się w autoklawie z użyciem odpowiednich foliowo-papierowych opakowań, rękawów służących powyższemu. Frezy pakowane są i odpowiednio zgrzewane oraz opisywane na opakowaniach, dla ich lepszej identyfikacji, a następnie poddawane procesowi sterylizacji w autoklawie.

Zobacz także: