Czy autoklaw musi mieć drukarkę? Jaka jest jej główna funkcjonalność?
Na rynku dostępne są autoklawy bez drukarki, z drukarką, a także z drukarką oraz wejściem USB. Samo posiadanie drukarki nie jest wymogiem obowiązkowym, to raczej funkcjonalność, która ułatwia nam pracę, sprawia, że dopełniamy prawne wymogi w bardziej komfortowy sposób. O jakich wymogach mowa? Chodzi o obowiązkową archiwizację danych procesów sterylizacyjnych w każdym gabinecie, na który nałożony jest wymóg sterylizacyjny. Autoklawy z drukarką ułatwiają znacząco ten proces i eliminują manualne, ręczne zapisy w specjalnym zeszycie sterylizacji. Nie posiadając autoklawu z drukarką ani z możliwością zapisu cyfrowego jesteśmy zmuszenie notować datę sterylizacji, zastosowany program, parametry sterylizacji itp. Autoklaw z drukarką to opcja wydrukowania tych danych i ich odpowiedniego przechowywania (wydruki procesów sterylizacji, jako dowód ich przeprowadzenia oraz prawidłowości).
Autoklaw z drukarką – jakie dane zawiera wydruk?
Archiwizacja danych procesów sterylizacyjnych wymaga obowiązkowo przechowywanie następujących informacji:
1. data sterylizacji
2. numer cyklu
3. parametry cyklu
4. wyniki kontroli chemicznej wsadu
5. miejsce na podpis osoby odpowiedzialnej za wykonanie procesu
6. wyniki kontroli biologicznej (okresowo).
Pierwsze z trzech wymienionych punktów to kwestie związane z autoklawem. To właśnie te dane zawiera wydruk, w przypadku zastosowania autoklawu z drukarką. Z dokumentu takiego możemy wprost wyczytać datę, dokładną godzinę rozpoczęcia i zakończenia cyklu, czas trwania, nazwę wykorzystanego programu sterylizacji, numer porządkowy cyklu oraz kluczowe informacje o parametrach cyklu: temperatura, ciśnienie. Wydruk z autoklawu z drukarką stanowi dowód przeprowadzenia sterylizacji.
Do jakich potrzeb wykorzystywany jest wydruk z autoklawu z drukarką? Do czego służy jego archiwizowanie?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie procesów sterylizacji oraz wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy archiwizować dane o przeprowadzonych cyklach sterylizacyjnych, przez okres nie krótszy niż 10 lat. Wydruki te wystarczy dołączyć do protokołu sterylizacji i pokazać każdorazowo na wezwanie służb kontrolujących.
– Jak działa autoklaw kosmetyczny?
Czy autoklaw musi mieć drukarkę? Jaka może być inna forma archiwizacji wyników procesu sterylizacyjnego?
Nie zawsze musimy dysponować autoklawem z drukarką. Jest to oczywiście bardzo wygodne rozwiązanie, ale możemy oczywiście – zgodnie z prawem – zapisywać je ręcznie. Innym zaawansowanym rozwiązaniem – poza drukarką – jest możliwość nabycia autoklawu z wejściem USB. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, bowiem pozwala na cyfrowy zapis danych, dzięki ów złączu USB. Żywotność wydruków bywa czasem ograniczona, dlatego nierzadko należy je dla pewności dodatkowo skanować. W przypadku cyfrowego zapisu nie ma problemu z trwałością zapisu. Coraz częściej sposobem archiwizowania jest przechowywanie danych właśnie na nośnikach pamięci. Dane cyfrowe możemy kopiować w dowolnych ilościach, nagrywać na płyty CD, przechowywać na dyskach zewnętrznych, zapisywać na pendrive, w chmurze czy archiwizować w komputerze itp. Jest to współcześnie bardzo wygodne rozwiązanie.
Sprawdź także: