Dlaczego autoklaw nie działa?
Dlaczego autoklaw nie działa? Czyli możliwe awarie podczas jego eksploatacji
Autoklaw to urządzenie techniczne, które w toku normalnego procesu użytkowania może ujawniać określone błędy, usterki i awarie. Należy być na to odpowiednio przygotowanym, co oznacza m.in. posiadanie w zasięgu instrukcji producenta autoklawu. To bowiem do niej należy w pierwszej kolejności zajrzeć, aby dowiedzieć się dlaczego autoklaw nie działa. W sytuacji wystąpienia błędu, autoklaw wyświetla określony komunikat w formie kodu błędu (alfanumeryczne oznaczenie), które należy odnaleźć w instrukcji. Zazwyczaj w formie tabelarycznej są tam przedstawione informacje wskazujące, dlaczego autoklaw nie działa, odpowiadając na wskazany kod błędu oraz propozycje rozwiązań.
Dlaczego autoklaw nie działa? Jakie są tego symptomy?
Problem z niedziałającym autoklawem może objawić się w różny sposób. Może to być sytuacja, w której autoklaw przestaje reagować na przyciski. Autoklaw może nie włączać się, kolejne diody sygnalizujące pracę autoklawu mogą nie zapalać się. Wyświetlacz autoklawu zapewne wskazuje wówczas konkretny kod błędu lub jest w trybie ciągle uśpionym, w trybie Ld. Błąd autoklawu zazwyczaj uniemożliwia wybranie programu sterylizacji, jego uruchomienie – bowiem urządzenie dba o jakość procesu i kontroluje ściśle wszystkie czynniki uniemożliwiające lub budzące ryzyko prawidłowości cyklu sterylizacyjnego.
Wybrane przyczyny dlaczego autoklaw nie działa?
Najczęściej autoklawy wskazują na błędy oznaczone literką E, które mówią o nieprawidłowościach i niedopatrzeniach po stronie użytkownika oraz te oznaczone literką A, sugerujące, że to awaria samego urządzenia – mechaniczna czy elektroniczna.
W autoklawach bardzo dużą rolę odgrywają czujniki, które wykrywają i sygnalizują błąd. Częstą przyczyną, dlaczego autoklaw nie działa może okazać się zły odczyt z któregoś z czujników na skutek ich awarii, problemów ze stykiem, czy złej ich kalibracji. Jak wówczas powinien postąpić użytkownik?
Sprowadza się to do następującej czynności. Należy wyłączyć zasilanie włącznikiem głównym, odczekać kilka sekund i ponownie włączyć autoklaw. Następnie testujemy uruchomienie konkretnego cyklu. Jeśli taki restart urządzenia sprawi, że autoklaw będzie działał prawidłowo to możemy potraktować to jako „zawieszenie się” urządzenia z elektroniką. Gdy jednak błąd się nadal pojawia należy wymienić czujnik.
Pozostałe częste przyczyny, które mogą powodować, że autoklaw nie działa?
W autoklawie może dojść do niewłaściwego przepływu wody. Problem może pojawić się w generatorze pary. Nierzadko przyczyną takiego stanu rzeczy jest kamień, który odłożył się na podzespołach autoklawu. Pamiętajmy każdorazowo o stosowaniu wody destylowanej i regularnych przeglądach autoklawu.
Często zdarza się, że autoklaw nie działa bowiem niedomknięty jest zamek drzwi lub też awarii uległ czujnik zamknięcia drzwi. Autoklaw może również nie działać z uwagi na wykrytą nieszczelność komory czy drzwi. Często wówczas należy wymienić uszczelki.
Po stronie użytkownika może również leżeć przyczyna błędnych ustawień autoklawu i tym samym błędu korelacji ciśnienia z temperaturą. W takiej sytuacji najlepiej przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych.
Pamiętajmy także jak ważne jest ułożenie, lokalizacja autoklawu dla prawidłowości jego odczytów i działania. Nigdy nie powinien być ustawiony w pobliżu np.: rezonansu magnetycznego, rentgena i innych urządzeń silnie promieniujących.
Zobacz także: