YESON

Czego nie można sterylizować w autoklawie?

Czego nie można sterylizować w autoklawie? Czyli zależność sterylizowanych przedmiotów od klasy autoklawu

Zasadniczym zadaniem autoklawów jest wyjałowienie przedmiotu, czyli pozbawienie go wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych form mikroorganizmów. Skuteczność procesu sterylizacji w stosunku do rożnego typu przedmiotów, akcesoriów i instrumentów zależy od klasy autoklawu. Autoklawy dzielimy na trzy klasy, z których każda oznacza inny rekomendowany rodzaj przedmiotów, które mogą być skutecznie sterylizowane w urządzeniu. Wyróżniamy klasę: N, S i B.

Czego nie można sterylizować w autoklawie poszczególnych klas?

Najniższą klasą autoklawów jest typ N. W tym urządzeniu sterylizujemy wyłącznie lite i nieopakowane wsady. Wyrób lity definiowany jest – zgodnie z normą EN 13060 – jako produkt wykonany z materiału nie porowatego, bez wgłębień i cech, które stanowiłyby większe lub równe utrudnienie dla penetracji pary, niż wsad wyrobu wgłębionego B. W autoklawie klasy B nie ma pompy próżniowej, która jest konieczna w procesie sterylizacji bardziej skomplikowanych przedmiotów. Stąd – podsumowując – w autoklawie B nie można sterylizować: wsadów wgłębionych, porowatych, narzędzi pakowanych.

Autoklaw klasy S to wyższy poziom sterylizacji. Autoklaw wyposażony jest w pompę próżniową, która umożliwia usuniecie powietrza z komory, ale proces ten jest jednostopniowy i nadal mniej skuteczny, niż przy najwyższej klasie autoklawu. W tego typu urządzeniu możemy sterylizować większość narzędzi opakowanych pojedynczo i warstwowo, o budowie bardziej złożonej (skomplikowanej), narzędzia masywne. Nie można sterylizować w autoklawie klasy S narzędzi o budowie kapilarnej.

Czym są narzędzia o kapilarnej budowie – definicja i przykłady

Zgodnie z normą EN 13060 narzędzia o kapilarnej budowie, czyli wyrób wgłębiony typu A to przedmioty charakteryzujące się:

a) z jednej strony otwartą przestrzenią, w której stosunek długości do średnicy wgłębienia jest większy lub równy 1 i mniejszy lub równy 750 (1< L/D< 750) i w której długość wgłębienia jest nie większa niż 1500 mm (L< 1500 mm ) i jednocześnie nie jest wsadem typu B.

lub

b) z dwóch stron otwartą przestrzenią, w której stosunek długości do średnicy wgłębienia jest większy lub równy 2 i mniejszy lub równy 1500 (2< L/D< 1 500) i w której długość wgłębienia jest nie większa niż 3000 mm (L< 3000 mm ) i jednocześnie nie jest wsadem typu B.

Przykłady to: cewniki, endoskopy, wzierniki, igły, końcówki stomatologiczne itp.

Najwyższa klasa autoklawów to typ B – pełna gama instrumentów i przedmiotów możliwych do sterylizacji

Autoklawy klasy B to najwyższy poziom sterylizacji, są to tzw. autoklawy medyczne. W urządzeniach tego typu mogą być sterylizowane wszystkie wyroby medyczne tj.: wsady lite, małe przedmioty porowate, małe wsady porowate, pełne wsady porowate, proste przedmioty wgłębione, przedmioty z wąskim prześwitem, opakowania wielokrotne, które mogą być nieopakowane lub opakowane.

Zobacz także: