Jaki autoklaw do gabinetu dentystycznego wybrać? Jakie kryteria są ważne przy jego wyborze?
Autoklaw w gabinecie dentystycznym jest urządzeniem niezbędnym i wymaganym. Gabinet dentystyczny prowadzi zabiegi, podczas których dochodzi do bezpośredniego kontaktu jamy ustnej płynów ustrojowych z narzędziami i instrumentami dentystycznymi. Każdy instrument dentystyczny nie może być wykorzystany ponownie po zabiegu, musi być poddany procesowi sterylizacji, który usuwa wszelkie formy mikroorganizmów.
Sterylizacja w gabinecie dentystycznym odbywa się najczęściej z użyciem metody parowej, w urządzeniu zwanym autoklawem. Jest to urządzenie z hermetyczną komorą, oddziaływujące temperaturą i ciśnieniem. Autoklawy dzielą się na 3 główne klasy, przy czym do gabinetu dentystycznego rekomendujemy autoklaw najwyższej klasy, czyli klasy B. Poza tą klasą wyróżniamy również niższe klasy: N i S.
Przy wyborze autoklawu do gabinetu dentystycznego warto kierować się następującymi kryteriami:
– wspomniana klasa autoklawu. Klasa B autoklawu to urządzenie, którym można sterylizować wszystkie rodzaje wsadów, zarówno te o litej strukturze, jak i te o jak najbardziej skomplikowanej budowie. Możliwa jest sterylizacja wkładów wgłębionych, porowatych, o budowie kapilarnej. W klasie B autoklawu można sterylizować narzędzia niepakowane, ale także opakowane pojedynczo, wielowarstwowo. Dodatkowym atutem autoklawu B dla gabinetu dentystycznego jest posiadanie pompy próżniowej, dzięki której możliwe jest usunięcie całkowite powietrza z komory autoklawu przed rozpoczęciem procesu sterylizacji (tzw. funkcjonalność frakcjonowanej próżni wstępnej, która uskutecznia proces sterylizacji).
– pojemność autoklawu – w zależności od potrzeb gabinetu dentystycznego należy kierować się pojemnością komory sterylizacyjnej. Pamiętajmy, że w przypadku autoklawu o pojemności powyżej 10 litrów jesteśmy zobowiązani do jego rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego oraz do cyklicznych, rocznych przeglądów urządzenia. Objętość komory procesowej przekłada się na ilość możliwych pakietów do sterylizacji jednoczesnej. Dla przykładu autoklaw na około 16 pakietów narzędzi to doskonały wybór dla większych gabinetów i praktyk dentystycznych.
– rozmiary autoklawu i czas trwania procesu sterylizacji – urządzenie to może występować w kilku rozmiarach. Ważny jest także parametr czasu i ilość dostępnych programów. Na rynku dostępne są autoklawy do gabinetów dentystycznych, których cały proces sterylizacji trwa zaledwie 7 minut. Pozwala to na przeprowadzenie sterylizacji szybko nawet pomiędzy jednym a drugim zabiegiem dentystycznym.
Pozostałe ważne parametry, którymi warto kierować się przy zakupie autoklawu do gabinetu stomatologicznego
Poza wspomnianymi kluczowymi parametrami wyboru autoklawu, warto również kierować się następującymi kryteriami:
– możliwość zbierania danych z autoklawu, czyli opcje archiwizacji danych z przebiegu procesów sterylizacji. Na rynku dostępne są autoklawy do gabinetu dentystycznego z wygodną drukarką, czy jeszcze bardziej zaawansowane z wejściem/wyjściem USB;
– intuicyjny panel obsługi autoklawu;
– poziom głośności autoklawu;
– maksymalna temperatura procesu;
– certyfikaty, serwis i gwarancja i inne.
Zobacz również:
– Jak przygotować narzędzia do sterylizacji? Wieloetapowość procesu sterylizacji