YESON

Jak zbudowany jest autoklaw?

Jak zbudowany jest autoklaw? Czyli podstawowe informacje na temat tego sprzętu

Autoklaw to urządzenie służące sterylizacji przedmiotów. Najważniejszym elementem jest metalowy zbiornik z tackami, w którym umieszcza się przedmioty poddane sterylizacji. Zbiornik musi być odpowiednio skonstruowany, mieć grube ścianki, tak aby wytrzymał panujące warunki – temperaturę i ciśnienie pary wodnej. Kolejny element to układ zamykania, drzwi autoklawu muszą być odpowiednio uszczelnione i zaryglowane dla hermetyczności komory sterylizacyjnej oraz bezpieczeństwa.

Pompy w autoklawie – kolejne ważne elementy, z których zbudowany jest autoklaw

Autoklaw to także różne klasy. Podstawowa wersja N to autoklaw najniższej wersji do sterylizacji wyłącznie litych przedmiotów i nieopakowanych. Tego typu klasa autoklawu nie posiada pompy próżniowej do eliminacji powietrza z komory i tworzenia warunków próżniowych. Pompę próżniową, inaczej frakcyjną posiadają już autoklawy klasy wyższej S i najwyższej B (autoklawy medyczne). Każdy autoklaw posiada jednak – poza pompą próżniową – pompę wody.

Jak zbudowany jest autoklaw? Czyli czujniki odpowiedzialne za bezpieczeństwo i inne zabezpieczenia

Bardzo ważne w budowie i konstrukcji autoklawu są następujące czujniki: temperatury i ciśnienia, poziomu wody. Dodatkowo każdy autoklaw to zawory opróżniania wody destylowanej i brudnej, zbiornik zużytej wody, zawór ciśnieniowy, termostat bezpieczeństwa.

Czym sterylizować narzędzia do paznokci?

Czy autoklaw trzeba zgłosić do sanepidu?

Układ hydrauliczny autoklawu a układ elektryczny autoklawu – schemat techniczny zawsze zawarty w instrukcji producenta

Każdorazowo pamiętajmy, że precyzyjna budowa autoklawu we wnętrzu jak i w zakresie obudowy oraz mechanizm jego działania opisany jest szczegółowo w instrukcji obsługi producenta. Każdy autoklaw to układ hydrauliki, czyli m.in.: wspomniane zbiorniki wody, pompy wody, generator pary, zawory i porty opróżniania, porty poboru powietrza itp. Z kolei układ elektryczny autoklawu to m.in.: wszelkie zawory elektromagnetyczne próżni, poboru wody, poboru powietrza, porty, złącza oraz przełączniki czujek autoklawu, wyłączniki, bezpieczniki, filtry elektroniczne, układ wyświetlacza autoklawu itp.

Dodatkowe akcesoria w zestawie z autoklawem

W zestawie do autoklawu najczęściej znajdziemy także m.in.: uchwyty na tacki, aluminiowe i anodyzowane tacki, szczypce do ich wyjmowania, wąż do opróżniania, kabel zasilający, zapasowe uszczelki do drzwiczek i wspomnianą, jakże istotną instrukcję.

Zobacz również: