Autoklaw szpitalny, jak sama nazwa wskazuje, jest autoklawem dedykowanym dla placówek medycznych, ale nie tylko. Jest to urządzenie o odpowiednich gabarytach i możliwościach, które sprawdzą się nawet w bardzo dużych placówkach. Autoklaw szpitalny służy wykonywaniu procesu sterylizacji narzędzi, akcesoriów, instrumentów i materiałów medycznych. Oferuje najwyższy poziom higieny i realizacji sanitarnych obowiązków we wszelkich placówkach służby zdrowia, gabinetach i poradniach zdrowia. Jest to urządzenie techniczne, wykorzystujące wysoką temperaturę, ciśnienie oraz nasyconą parę wodną do likwidacji drobnoustrojów i mikroorganizmów, zarówno w wegetatywnej, jak i przetrwalnikowej formie.
Jaki jest zasadniczy cel autoklawu szpitalnego?
Autoklaw szpitalny ma na celu zadbać o bezpieczeństwo osób poddawanych wszelkim zabiegom, podczas których może dojść do przerwania ciągłości skóry czy kontaktu z płynami ustrojowymi człowieka. Dba również o zdrowie i życie personelu szpitalnego. Autoklawy szpitalne pozwalają na wyjałowienie przedmiotów, czyli całkowicie eliminują zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybiczne, które mogłyby być przenoszone na narzędziach szpitalnych.
Gdzie wymagane jest posiadanie autoklawu szpitalnego?
Autoklaw szpitalny to inaczej autoklaw medyczny. Są one konieczne w szpitalach i placówkach służby zdrowia. Stosuje się je również w gabinetach kosmetycznych, estetyki, fryzjerskich, w salonach SPA. Występują także w salonach tatuażu i piercingu. Nie zapomnijmy również, że autoklawy szpitalne na szeroką skalę znajdują zastosowanie w laboratoriach mikrobiologicznych. Autoklawy szpitalne, inaczej medyczne różnią się od siebie przede wszystkim pojemnością. Dla przykładu, niewielki gabinet kosmetyczny będzie używał autoklawu medycznego 8-litrowego, podczas gdy w placówkach szpitalnych wykorzystuje się autoklawy szpitalne nawet ponad 20 litrowe i umożliwiające sterylizację wielu pakietów narzędzi medycznych jednocześnie.
Jaką klasę ma autoklaw szpitalny?
Autoklawy do sterylizacji dzielą się na następujące klasy: B, S i N. Klasa B autoklawów odpowiada technologii autoklawów szpitalnych. Tej kategorii autoklawy zapewniają skuteczną sterylizację wyrobów medycznych zapakowanych oraz niezapakowanych oraz o każdej budowie: prostej, złożonej, kapilarnej. Sterylizują przedmioty porowate i masywne oraz narzędzia wąskokanałowe, wgłębione itp. Autoklawy szpitalne wyposażone są w próżnię frakcyjną, która pozwala na redukcję zawartości powietrza w komorze sterylizacji. Skutecznie pozbywa się skażonego powietrza z komory, dzięki czemu proces jest wyjątkowo skuteczny.
Czym różnią się pozostałe klasy autoklawów od autoklawu szpitalnego (medycznego)?
Klasa S autoklawów to skuteczna sterylizacja w placówkach medycznych, ale tylko tych, które nie używają złożonych narzędzi wgłębionych. Klasa N z kolei to najniższa klasa autoklawów. Nie nadają się one do placówek medycznych jak np.: szpital. Autoklawy N służą przede wszystkim sterylizacji materiałów i narzędzi prostych. Nie można sterylizować w nich materiałów pakowanych. Podsumowując klasa B to autoklawy szpitalne (medyczne), które są najlepsze pod względem skuteczności sterylizacji oraz przechodzą pomyślnie przez wszystkie wymogi podczas inspekcji Sanepidu. Warto więc rozważyć ich zakup, niezależnie od charakteru placówki.
Zobacz także: