YESON

Do czego służy autoklaw?

Autoklaw to urządzenie techniczne, które służy procesom sterylizacyjnym określonego wsadu. Wsad umieszczany jest każdorazowo w hermetycznej komorze autoklawu, gdzie poddany zostaje oddziaływaniu pary nasyconej o określonych parametrach. Autoklaw to urządzenie parowo-ciśnieniowe, które wykorzystuje przede wszystkim takie zmienne jak wysoka temperatura i odpowiednio wysokie ciśnienie. Jest to więc hermetyczny zbiornik, ogrzewany, o szerokim zakresie zastosowań.

Jaka jest budowa autoklawu? Czym charakteryzuje się to urządzenie?

Autoklaw to wspomniana, szczelnie zamykana komora sterylizacyjna. Komora posiada odpowiednio grube ścianki, aby utrzymać wysokie ciśnienie w jej wnętrzu. Autoklawy wyposażone są standardowo także w pompę próżniową, manometr do odczytu poziomu ciśnienia, termometr do weryfikacji temperatury oraz zawór ciśnieniowy dla bezpieczeństwa przed eksplozją na wskutek zawyżonego ciśnienia w komorze.

Oczywiście nowoczesne autoklawy to obecnie szereg dodatkowym możliwości. Autoklawy mają różnorodność programów o określonym czasie trwania, cechują się kompaktowym i nowoczesnym wyglądem, mają intuicyjne wyświetlacze, są łatwe w obsłudze, a także pozwalają w komfortowy sposób archiwizować dane o przeprowadzonych procesach sterylizacyjnych. Na rynku dostępne są funkcjonalne autoklawy z drukarką, wejściem na kartę czy wejściem typu USB.

Do czego służy autoklaw? Jakie jest jego główne zadanie?

Zadaniem autoklawu jest przeprowadzenie procesu sterylizacji, który prowadzi do całkowitego wyjałowienia sterylizowanych przedmiotów. Proces sterylizacji w autoklawie pozbawia wsad wszelkich form mikroorganizmów, zarówno tych wegetatywnych jak i bardziej odpornych, czyli przetrwalnikowych. Dzięki temu mamy pewność bezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt przy kontakcie z wysterylizowanymi narzędziami.

Gdzie zastosowanie znajduje autoklaw? Gdzie możemy najczęściej go spotkać?

Autoklaw używany jest przede wszystkim w szpitalach i we wszelkich gabinetach medycznych. W tym względzie jest to wymóg prawny i podlegający restrykcją. W placówkach medycznych stosuje się autoklaw najwyższej klasy, czyli B, zwany autoklawem medycznym. Autoklawy znajdują również zastosowanie w laboratoriach i placówkach badawczych.

O autoklawach możemy również usłyszeć dużo w przestrzeni szeroko rozumianej estetyki wyglądu i kosmetologii. Obecnie autoklawy służą m.in. w:

  • gabinetach kosmetycznych
  • salonach tatuażu
  • salonach piercingu
  • salonach fryzjerskich i u barberów
  • salonach medycyny estetycznej
  • gabinetach stomatologicznych
  • gabinetach podologicznych
  • gabinetach weterynaryjnych itp.

Autoklaw i jego inne zastosowanie, te trochę mniej oczywiste

Ciekawostką jest, że autoklaw może być również wykorzystywany m.in. w przemyśle spożywczym, w zakładach mięsnych oraz owocowo-warzywnych. Z jego udziałem przeprowadza się bowiem procesy gotowania, wygrzewania w próżni, gotowania ciśnieniowego, pasteryzacji, a także sterylizacji w parze lub w wodzie. Takie procesy technologiczne w autoklawie zapewniają produktom trwałość w przechowywaniu.