Czy stylistka rzęs musi mieć autoklaw? Czy proces dezynfekcji jest wystarczający?
Decydując się na otwarcie salonu kosmetycznego np.: w zakresie stylizacji rzęs czy stylizacji paznokci, z pewnością zastanawiasz się, czy musisz mieć autoklaw. Czy stylistka rzęs rzeczywiście musi inwestować w autoklaw? Urządzenie to jest relatywnie droższym wydatkiem, ale niezbędnym. Jest to jedyny gwarant 100% skuteczności procesu sterylizacji, pozwala dopełnić wymóg prawny, wynikający z przepisów Sanepidu.
Dlaczego stylistka rzęs powinna mieć autoklaw?
Jeśli chcemy działać legalnie i zgodnie z wymogami to musimy mieć taki sprzęt. Jest to również forma sterylizacji, która jest najbardziej skuteczna i bezpieczna dla zdrowia i życia klientów oraz personelu salonu. Jeśli masz jednak jakiekolwiek wątpliwości, warto w tym zakresie skontaktować się z najbliższym odziałem Sanepidu czy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, co do konieczności posiadania autoklawu w przypadku działalności w zakresie stylizacji rzęs.
Czy stylistka rzęs musi mieć autoklaw? Na początek warto wiedzieć: czym jest proces dezynfekcji?
Dezynfekcja to forma niszczenia mikroorganizmów (bakterii, wirusów), ale tylko ich wegetatywnych form. Nie jest to więc wyjałowienie przedmiotu, bowiem formy przetrwalnikowe mikroorganizmów pozostają i mogą przeniknąć do organizmu ludzkiego. Te formy drobnoustrojów są wyjątkowo odporne na działanie np.: preparatów dezynfekujących i promieniowania UV.
Kiedy stylistka rzęs może zastosować proces dezynfekcji?
Jeśli nie doszło do przerwania ciągłości tkanek, kontaktu z płynami ustrojowymi to wówczas można przeprowadzić proces odkażania, np.: z użyciem płynów dezynfekujących, urządzeń typu sterylizator kulkowy czy sterylizator UV, myjka ultradźwiękowa. Najczęściej stylistki rzęs stosują dezynfekcję chemiczną, z użyciem odpowiednich preparatów. Dezynfekujemy wówczas zarówno powierzchnie, które miały kontakt bezpośredni z klientką, jak i ręce oraz wszystkie inne narzędzia, które mogłyby spowodować przenoszenie mikroorganizmów.
Czym jest proces sterylizacji? I dlaczego jest tak ważny również dla stylistek rzęs?
Podczas procesu sterylizacji dochodzi do eliminacji wszelkich chorobotwórczych czynników biologicznych, zarówno tych w formie wegetatywnej jak i przetrwalnikowej. Przeprowadzamy go w stosunku do wszystkich narzędzi, akcesoriów i instrumentów, które miały kontakt z tkanką i płynami ustrojowymi. Ten wymóg jest konieczny. Proces sterylizacji powinien być również zastosowany do wszystkich narzędzi wielokrotnego użytku.
Autoklaw, jako urządzenie służące temu procesowi, wykorzystuje do tego wysoką temperaturę, ciśnienie i wytworzoną parę wodną. Na rynku do wyboru są autoklawy różnych klas: N (najniższa), S (pośrednia) i B. Z czego najwyższą klasą jest klasa B, autoklaw o charakterze medycznym. W przypadku działalności polegającej na stylizacji rzęs możemy z powodzeniem rozważyć również niższe klasy autoklawu.
Zobacz także: