Autoklawy kasetowe to sposób na sprawną sterylizację między innymi narzędzi medycznych, laboratoryjnych i kosmetycznych niezbędnych w pracy np.: kliniki, szpitala, placówki medycznej itp. W przypadku tradycyjnych autoklawów komorowych zwyczajowo dopiero po zakończeniu dnia pracy akcesoria i narzędzia są wkładane zbiorczo do komory i uruchamiany jest odpowiedni program sterylizacyjny. W przypadku autoklawu kasetowego – którego dużą zaletą są kompaktowe gabaryty – sterylizacja może odbywać się tuż przed użytkowaniem danego instrumentu w zabiegu (np.: narzędzi do endoskopii czy laparoskopii), na bieżąco, w trakcie podejmowanych działań. Funkcję komory sterylizacyjnej pełni kaseta, mobilna, wysuwana, mieszcząca nawet instrumenty do 49 cm długości. Nierzadko może też pełnić rolę pojemnika do przechowywania wysterylizowanych akcesoriów czy ich łatwego transportowania.
Cechy dobrego jakościowo autoklawu kasetowego
Autoklaw kasetowy dobrej jakości to przede wszystkim mnogość programów pracy. Bardzo dobrze, gdy posiada wbudowaną drukarkę do dokumentowania przeprowadzonych cyklów, złącze (port) USB do podpięcia zewnętrznego czytnika danych (np.: pendrive).
Dużą zaletą autoklawu kasetowego jest obok wspomnianych także szybkość, wydajność, cichość i niezawodność pracy. Zwróćmy uwagę na możliwość sterylizacji narzędzi luzem lub w pakietach, bez opakowań i w opakowaniach. W autoklawach kasetowych czas trwania poszczególnych cykli jest zdecydowanie skrócony, niż w tradycyjnych, co pozwala na szybsze przeprowadzenie sterylizacji. Dodatkowo bardzo dobrze, gdy autoklaw kasetowy posiada zdolność do usuwania powietrza podczas trwającego cyklu sterylizacji, powietrza, jako gorszego przewodnika ciepła. Dzięki wyzbyciu się powietrza z komory – proces sterylizacji jest szybszy, skuteczniejszy oraz mniej obciąża autoklaw pod kątem jego żywotności, czy odporności na niszczące działanie korozji.
Doskonale, jeśli po cyklu sterylizacji autoklaw kasetowy wtłacza powietrze do komory, usuwa pozostałą parę wodną i schładza oraz osusza instrumenty. Zapobiega to ich przebywaniu – po zakończonym cyklu – w wilgotnych warunkach oraz niszczeniu (rdzewieniu) po kilkunastu takich procesach.
Pamiętajmy również o konieczności spełnienia przez autoklaw kasetowy wszelkich wymogów w zakresie surowych norm narzuconych na przyrządy do sterylizacji (100% wymagań Sanepidu) oraz, by posiadał certyfikat urządzenia medycznego.
Zastosowanie autoklawu kasetowego to przede wszystkim:
- placówki medyczne (szpitale, poradnie, kliniki itp.)
- zakłady kosmetyczne
- studia tatuaży
- gabinety stomatologiczne
- gabinety medycyny estetycznej
- gabinety manicure, pedicure i wiele innych
Sprawdź również: