Jaki autoklaw do salonu manicure? Czy jest to urządzenie obowiązkowe czy dobrowolne?
Odpowiedź jest prosta – tak, autoklaw w salonie manicure jest wymogiem prawnym, nie tylko dobrowolnym wyborem. Nie przestrzeganie wymogu posiadania autoklawu w gabinecie piękności naraża nas na kary i mandaty ze strony służb kontrolujących, np.: ze strony Sanepidu. Poza spełnieniem zaleceń prawnych, autoklaw w salonie manicure to również własne bezpieczeństwo, niwelowanie ryzyka związanego z prowadzeniem działalności, a także realizacja etyki zawodowej. Zagwarantowanie bezpieczeństwa realizacji usług manicure stanowi bowiem priorytet tej działalności i buduje wizerunek firmy, a tym samym lojalność klienteli salonu.
Jakie przepisy dotyczą posiadania autoklawu w salonie manicure?
W tym zakresie obowiązujące jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej. Zawiera ono wytyczne dla wszystkich tych miejsc, w których występuje ryzyko przerwania ciągłości tkanek podczas wykonywania usług, a tym samym przenoszenia się zakażeń bakterii, grzybów i pleśni. Salon manicure oferuje usługi, podczas których może dojść do mikro uszkodzeń skóry, dlatego autoklaw jest niezbędny.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Salon manicure wymaga zastosowania autoklawu najwyższej klasy, czyli B. Są to tzw. autoklawy medyczne, które zapewniają najwyższą jakość sterylizacji, a także spełniają wszystkie stawiane wymogi sanitarne. Dostępne są także autoklawy niższych klas, jak S i N, ale nie są one rekomendowane do użytkowania w salonach manicure. Dodatkowo wybierzmy autoklaw o odpowiedniej pojemności komory sterylizacyjnej, zgodnie z wielkością oraz potrzebami naszego salonu (od 8 do 22 litrów). Bardzo funkcjonalnym elementem w autoklawie jest zintegrowana drukarka albo możliwość wejścia USB do podłączenia pamięci zewnętrznej. Dzięki takim rozwiązaniom uskuteczniamy w salonie manicure proces archiwizacji danych o cyklach sterylizacyjnych. Zastępuje to całkowicie manualną ewidencję dla potrzeb kontrolnych.
Wato wspomnieć, że autoklaw klasy B, który umożliwia sterylizacje praktycznie wszystkich akcesoriów i materiałów, jak np.:
– narzędzia nieporowate (lite) np.: skalpele, cążki, cęgi, nożyczki itp.;
– narzędzia porowate np.: pilniki, końcówki do mikrodermabrazji itp.;
– materiały bawełniane, np.: ręczniki;
– materiały plastikowe i gumowe, np.: szczotki czy rękawiczki itp.
Jakie wymogi powinien spełnić autoklaw dla salonu manicure i czy należy go rejestrować?
Przede wszystkim autoklaw musi posiadać certyfikat europejski CE oraz spełniać normę EN 13060. Zwróćmy również uwagę na takie kwestie jak odpowiednia dokumentacja i rysunki techniczne, dostarczane przez producenta autoklawu oraz warunki gwarancji i serwisowania.
Autoklaw do gabinetów piękności podlega rejestracji. Każdy autoklaw o wielkości równej bądź wyższej niż 10 litrów musi dodatkowo przechodzić coroczne, obowiązkowe przeglądy techniczne. Autoklawy poniżej 10 litrów rejestrujemy jednorazowo. Gdzie należy się udać? Mówiąc o rejestracji mamy na myśli Urząd Dozoru Technicznego (UDT), czuwający na prawidłowością urządzeń technicznych. Dodatkowo po zakupie, fakt posiadania autoklawu w salonie warto zgłosić do najbliższego rejonowo Sanepidu. Ustalimy wówczas szczegóły tego, jaka dokumentacja jest potrzebna odnośnie autoklawu. Unikniemy zaskoczenia podczas ewentualnych kontroli ze strony służb Sanepidu.
Sprawdź także: