Azotany są powszechnie wykorzystywane w przemyśle i rolnictwie, między innymi do produkcji nawozów, materiałów wybuchowych i barwników. Stosowane są także w medycynie do produkcji leków i szczepionek. Azotany są związkami chemicznymi, które nie ulegają rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Dlatego mogą być bezpiecznie sterylizowane w autoklawie.
Temperatura i ciśnienie w autoklawie wynoszą odpowiednio 121° Celsjusza i około 1,2 bara. Przy takich parametrach azotany nie ulegają zmianom chemicznym i nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji. Sterylizacja azotanów w autoklawie jest niezbędna w wielu przypadkach, w których konieczne jest zapewnienie ich sterylności. Na przykład, azotany wykorzystywane w produkcji leków i szczepionek muszą być sterylne, aby nie doprowadzić do pojawienia się objawów zakażeń wśród pacjentów. Należy jednak mieć na uwadze, iż azotany mogą reagować z niektórymi materiałami, takimi jak metale i plastiki. Dlatego przed sterylizacją tego typu substancji należy zapoznać się z zaleceniami producentów opakowań, a nawet autoklawów.
Jak prawidłowo sterylizować azotany w autoklawie?
Sterylizacja w autoklawie pozwala na usunięcie szkodliwych drobnoustrojów – bakterii, grzybów, czy wirusów, które mogą wywoływać choroby zakaźne, na przykład po przyjęciu leku wytworzonego z azotanów. Należy także odpowiednio zadbać o cały proces – od pakowania, aż po uruchomienie urządzenie tak, aby materiał był w pełni wysterylizowany i jednocześnie nie spowodował uszkodzenia sprzętu:
• Konieczne jest umieszczenie substancji w szczelnych opakowaniach, dostosowanych do sterylizacji w autoklawie. Jest to niezwykle istotne z uwagi na fakt, że opakowania nie mogą pękać, ani giąć się pod wpływem zmian ciśnienia oraz zwiększonej temperatury.
• Opakowania, na przykład butelki z azotanami umieszczamy wewnątrz komory tak, aby nie stykały się ze sobą, ani ze ściankami urządzenia. Należy także zadbać o to, aby butelki nie były wypełnione w pełni, powinny być także niedokręcone, aby różnica ciśnienie nie spowodowała ich rozsadzenia w komorze urządzenia.
• Na końcu należy uruchomić urządzenie, a po zakończonej pracy zostawić substancje, aż do samodzielnego wystygnięcia.
Jakie urządzenie będzie odpowiednie do sterylizacji azotanów?
Azotany wykorzystywane przemysłowo sterylizuje się w ogromnych autoklawach, które jednocześnie są w stanie wyjałowić wiele opakować tych odczynników. Dla mniejszych porcji substancji, na przykład do użytku w laboratoriach dobrze sprawdzą się autoklawy oferowane przez markę Yeson. Nasze urządzenia są proste w obsłudze, mają one kilka trybów pracy, wbudowaną drukarkę do dokumentowania procesów sterylizacji, ale także porty USB. Co niezwykle ważne, w naszych sterylizatorach zastosowaliśmy funkcję próżni frakcjonowanej, dzięki czemu powietrze usuwane jest z wnętrza komory w sposób szybki i skuteczny.
Sprawdź także inne artykuły: