Jak włączyć autoklaw?
Autoklaw to urządzenie techniczne, sterylizator parowo-ciśnieniowy, który dokonuje skutecznych cykli sterylizacyjnych. Jego zakup wiąże się z właściwym jego ułożeniem oraz szczegółowym zapoznaniem się z instrukcją obsługi producenta. To właśnie ona stanowi klucz dla prawidłowej eksploatacji tego urządzenia. W instrukcji znajdziemy wszystkie kroki związane z uruchomieniem autoklawu, pierwszym jego włączeniem, a także wskazówki w zakresie wyboru cyklów, wymiany filtrów, uzupełniania wody, czyszczenia komory i zbiorników wody czystej i brudnej, a także informacje o komunikatach autoklawu – jak je czytać, co oznaczają?
Autoklaw przed pierwszym włączeniem należy postawić na poziomej, stabilnej podstawie. Odstęp pomiędzy zewnętrznymi powierzchniami bocznymi a sąsiadującymi elementami powinien wynosić przynajmniej 10 cm, nie mniej. W przypadku górnej ścianki autoklawu powinno to być około 20 cm odległości. Pamiętajmy również, aby wywietrznik zewnętrzny autoklawu nie był niczym ograniczony i przysłonięty. Autoklaw powinien być umieszczony w przewiewnym miejscu.
Pierwsze uruchomienie autoklawu
Autoklaw należy podłączyć do źródła zasilania. Do kompletu zawsze dołączony jest przewód zasilający – łączymy nim gniazdo sieciowe i gniazdo zasilania autoklawu. Kolejnym etapem jest włączenie przycisku głównego, najczęściej w przednim panelu autoklawu. Czynność ta powoduje zapalenie się odpowiedniej diody – kontrolki. Autoklaw jest w stanie inicjalizacji, tzw. „czuwania”, wówczas nie jest podgrzewany.
Uzupełnienie wody przed uruchomieniem cyklu sterylizacyjnego
Ważnym krokiem przed uruchomieniem autoklawu jest uzupełnienie wody w zbiorniku wody czystej. Do autoklawu wykorzystujemy wyłącznie wodę destylowaną, w żadnym wypadku nie używamy wody z kranu. Jest to gwarancja długiej żywotności urządzenia. Jeśli poziom wody jest prawidłowy zapala się/gaśnie odpowiednia kontrolka – ściśle opisane w instrukcji producenta. Przed uzupełnianiem wody destylowanej autoklaw musi być poprawnie podłączony do gniazda zasilania i wyłącznik musi być w odpowiedniej, wskazanej w instrukcji pozycji. Pamiętajmy także o regularnym wypróżnianiu zbiornika wody brudnej.
Panel sterowania autoklawem – jakie najważniejsze przyciski posiada, co wyświetla?
Panel sterowania standardowego, przykładowego autoklawu to najczęściej:
– wskaźnik temperatury roboczej w komorze;
– przycisk wyboru metody sterylizacji oraz wskazania wybranego cyklu sterylizacyjnego;
– czas trwania cyklu;
– status pracy autoklawu;
– kody błędów itp.
Podsumowanie kolejnych etapów włączania autoklawu
Rozpoczęcie pracy autoklawu to więc:
– podłączenie zasilania z sieci;
– uruchomienie przyciskiem głównym, odpowiednie kontrolki świecą się;
– umieszczenie przedmiotów do sterylizacji na półkach komory wraz z wymaganymi testami poprawności działania i skuteczności cyklu;
– precyzyjne zamknięcie drzwi komory;
– wybór procedury sterylizacji;
– wciśnięcie guzika rozpoczęcia pracy. Od tego momentu autoklaw wyświetla odpowiednie statusy jego pracy.
Sprawdź również: