Ile prądu pobiera autoklaw?
Ile prądu pobiera autoklaw? Jak zasilany jest autoklaw?
Autoklaw to urządzenie do sterylizacji, parowo-ciśnieniowe, które zapewnia najskuteczniejszy proces wyjaławiania wsadu (narzędzia, akcesoria, instrumenty itp.) we wszelkich gabinetach medycznych, kosmetycznych, fryzjerskich, estetyki, tatuaży itp. Autoklaw jest urządzeniem zasilanym energią elektryczną z sieci 230V/50Hz.
Na jakie zużycie energii elektrycznej przez autoklaw musimy być przygotowani?
Zużycie energii elektrycznej przez autoklaw możemy przyrównać do działania i poboru prądu przez czajnik elektryczny podczas grzania wody. Różnica dotyczy czasu działania. Czajnik elektryczny pracuje zaledwie kilka minut, a programy autoklawu znacznie dłużej (najkrótsze to około 15 minut, przeciętnie jest to godzina trwania). Pamiętajmy jednak o tym, że autoklaw z pełną mocą działa podczas nagrzewania, reszta cyklu działania to minimalny poziom poboru energii.
Ilość prądu pobieranego przez autoklaw możemy porównać także do działania suszarki do włosów – 1700-2000 Watt. Przy wyborze autoklawu – jeśli zależy nam na oszczędnościach w zużyciu energii – zastanówmy się czy nie lepie wybrać większy autoklaw, o większym załadunku, np.: 8 czy 12 litrowy. Dzięki temu mamy możliwość wysterylizowania większego pakietu przy danym zużyciu prądu. Autoklawy niewielkich rozmiarów, jak np.: kasetonowe, z komorą załadunku około 2 do 3 litrów to już zużycie relatywnie wyższe, aż 3500 Watt.
Ile przeciętnie prądu pobiera autoklaw?
Parametry techniczne autoklawu typu: zasilanie, moc zainstalowana i maksymalny pobór prądu każdorazowo są podawane przez producenta autoklawu. To ile prądu pobiera autoklaw zależy m.in. od jego typu, wielkości, zaawansowania technologicznego podzespołów, wybranego w programu sterylizacji. Jeśli postawimy na zaawansowane technologicznie i nowoczesne autoklawy to otrzymamy równowagę pomiędzy ergonomią, innowację, mocą i zużyciem energii. Szybkie generatory pary, zoptymalizowane cykle to sterylizacja na wysokim poziomie, przy jednoczesnym ekonomicznym podejściu do zużycia energii elektrycznej, np.: pobór mocy 2300W przy 10A. Oszczędności uzyskujemy zazwyczaj również w zakresie średniego zużycia wody na cykl.
Autoklaw a zużycie prądu – ważna wskazówka
Wbrew krążącym opiniom i powstałym mitom w autoklawie możemy układać pakiety jeden na drugim. Jest to wskazane, bowiem wtedy maksymalizujemy wykorzystanie autoklawu. Należy trzymać się podstawowej zasady: „strona papierowa do strony papierowej a foliowa do foliowej.” Układając w ten sposób pakiety jeden na drugim, nie zaburzymy przepływu pary. Para dotrze do każdego narzędzia i pozwoli skutecznie przeprowadzić proces sterylizacji.
Zobacz również: