Jak spuścić wodę z autoklawu? Na początek: co warto wiedzieć o zbiornikach wody?
Autoklaw jest urządzeniem ciśnieniowo-parowym, a więc zbiorniki wody są nieodzownym elementem jego konstrukcji. Autoklaw posiada zbiornik na wodę czystą i brudną z autoklawu. Są to zasobniki wewnętrzne. Możemy także rzadziej spotkać się z autoklawami bez zbiornika z wodą, tzw. wodociągowe. Dodatkowo każdy autoklaw informuje nas na wyświetlaczu o poziomie wody. Do zbiornika czystej wody wlewa się wodę destylowaną lub demineralizowaną, aż do osiągnięcia oznaczonego poziomu max.
Woda destylowana a demineralizowana w autoklawie – jak definiujemy, jaka jest różnica?
Woda destylowana to woda oczyszczona z metali ciężkich, bakterii i związków chemicznych, nie zawiera zbędnych oraz szkodliwych substancji. Woda demineralizowana jest wodą powstałą wskutek wielokrotnej destylacji, jest pozbawiona praktycznie wszystkich zanieczyszczeń (obcych jonów). Całość procesu uzupełniania wody i spuszczania wody z zasobników opisany jest każdorazowo przez producenta w instrukcji obsługi autoklawu. Jeśli masz jakieś wątpliwości to skonsultuj to z serwisantem.
Na początek: jak uzupełnić wodę w autoklawie?
Konieczność uzupełnienia wody autoklawu pojawia się wtedy, gdy po podłączeniu do zasilania, autoklaw sygnalizuje to kontrolką oznaczającą zbyt niski poziom wody, czasem pojawia się również dźwiękowy sygnał. Gdzie wlać wodę do autoklawu? Najczęściej zbiornik posiada wbudowany lejek, przez który komfortowo uzupełnia się wodę. Po wystarczającym napełnieniu zbiornika, kontrolka na autoklawie automatycznie zgaśnie.
Jak spuścić wodę z autoklawu? Najczęstszy proces działania
W celu umycia zasobników wody należy opróżnić zbiornik czystej i brudnej wody. Postępujemy tak również w sytuacji planowanego dłuższego przestoju autoklawu. Raz w tygodniu powinno się przetrzeć komorę wody czystej szmatką wilgotną bez detergentów. Pozwala to pozbyć się śliskiego nalotu na ścianach zbiornika. Czasem przydatny jest roztwór wody destylowanej i utlenionej w proporcji 50 na 50%. Woda utleniona dobrze radzi sobie z beztlenowcami (glonami). Najczęściej do autoklawu dołączane są dodatkowe akcesoria w komplecie, wśród nich rurka do spuszczania wody. Końcówkę dołączonej rurki należy włożyć do rurki wylotowej wody. Następnie wystarczy już tylko przekręcić odpowiedni przycisk opróżniania zbiornika, w odpowiednim kierunku spuszczania wody. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją obsługi producenta.
Zobacz również: