Czy muszę mieć autoklaw?
Autoklaw w lokalizacjach, gdzie występuje ryzyko przerwania ciągłości tkanki, jest wymogiem wynikającym z obowiązku prawnego. O obowiązku mówi Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej. Autoklawy są również obowiązkiem we wszystkich gabinetach i punktach medycznych.
Autoklaw to urządzenie techniczne, które sprawia, że wszystkie narzędzia i przyrządy wielokrotnego użytku poddawane są sterylizacji, czyli wyjałowieniu ich powierzchni. Dzięki sterylizacji w autoklawie przedmioty pozbawione są wszelkich mikroorganizmów – bakterii, grzybów, pleśni. Ważne jest to, że w takim procesie technologicznym (w zależności od modelu) giną zarówno formy wegetatywne mikroorganizmów jak i tzw. spory – czyli wyjątkowo odporne formy przetrwalnikowe.
Zadbaj o zdrowie i komfort
Autoklaw to nie tylko wymóg prawny, to także kwestia naszej etyki zawodowej. Jeśli chcemy budować zaufanie wśród naszych klientów salonu, należy rozpocząć od zagwarantowania bezpieczeństwa dostarczanych usług. Dzięki dobremu jakościowo autoklawowi jesteśmy pewni, że niwelujemy ryzyko przenoszenia się zakażeń i chorób wśród personelu i klientów/pacjentów. Dodatkowo nie narażamy naszego biznesu na kary i upomnienia ze strony organów kontrolujących.
Jaki autoklaw powinien znaleźć się na wyposażeniu gabinetów kosmetycznych, fryzjerskich i urody?
Do niedawna w takich miejscach stawiano na autoklaw nieco tańszy, ale udowodniono, że również mniej skuteczny. Obecnie odchodzi się już od tych typów autoklawu na rzecz skutecznych autoklawów parowo-ciśnieniowych.
Wcześniej popularnością cieszył się sterylizator kulkowy – urządzenie niedrogie, kompaktowe w rozmiarach. Proces w nim przeprowadzany nie jest jednak w 100% skuteczny.
Podobnie jest ze sterylizatorem UV. Okazało się, że promienie ultrafioletowe nie dochodzą do wszystkich sterylizowanych miejsc jednakowo i zostawiają miejsca zacienione podczas realizacji procesu. Mikroorganizmy mogą przeżyć.
Rekomendowany jest więc autoklaw ze wspomnianą próżniową komorą sterylizacyjną i procesem ciśnieniowo-parowym.
Czy muszę zgłaszać posiadanie autoklawu? Gdzie i w jakich okresach czasowych?
Tak. Jeśli nabyłeś autoklaw to należy ten fakt zgłosić w Urzędzie Dozoru Technicznego oraz w najbliższej rejonowo siedzibie Sanepidu. Dodatkowo autoklawy, które mają od 10 litrów wzwyż należy zgłaszać do kontroli i obowiązkowego przeglądu co roku. Autoklawy poniżej 10 litrów wymaga jednorazowego zgłoszenia do UDT, tuż po jego nabyciu. Zgłoszenie autoklawu wymaga zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji o autoklawie: certyfikat zgodności CE, deklaracja zgodności producenta, certyfikat zaworu bezpieczeństwa, rysunki techniczne, tabliczka znamionowa na autoklawie.
Jaki model warto wybrać?
Najważniejsze, aby autoklaw posiadał certyfikat europejski CE i spełniał normę EN 13060. Autoklawy dzielą się na 3 klasy, z czego najbardziej polecana oraz najbardziej zaawansowana jest kategoria B – tzw. autoklaw medyczny. Pozostałe klasy autoklawu to S i N (najniższa klasa). Wybierając autoklaw decydujemy się także na odpowiednią pojemność komory sterylizacyjnej – w zależności od potrzeb (zwykle od 8 do 22 litrów). Rekomendujemy autoklawy z drukarką czy z wejściem USB, co zdecydowanie uskutecznia proces archiwizacji wyników procesów dla potrzeb kontrolnych.
Zobacz również: