YESON

Jaki koncentrat do myjki ultradźwiękowej?

Koncentrat do myjki, podobnie jak gotowe do użycia płyny określa się jako środki powierzchniowo czynne. Powyższy termin jest niezwykle istotny w kontekście urządzeń, które za pomocą ultradźwięków wywabiają zanieczyszczenia z powierzchni nawet trudno dostępnych miejsc. Środki powierzchniowo czynne zmieniają napięcie powierzchniowe wody, co pozwala na pozbycie się zabrudzeń, które przechodzą do roztworu. Wśród nich wymienia się między innymi związki z grupy surfaktantów, które wiążą się z cząsteczkami na granicy faz, wskutek czego powstają micele, czyli grupy cząsteczek przeważnie w formie kulistej, które w wodzie przybierają następującą formę: wewnątrz znajduje się część hydrofobowa, a na zewnątrz hydrofilowa. Szeroko rozpowszechniony jest także kwas wersenowy, znany powszechnie pod nazwą EDTA. Ma on tę zaletę, że jest bardzo trwały w przechowywaniu i pozwala na pozbycie się ciemnej warstewki dwutlenku siarki z przedmiotów wykonanych ze srebra. W zależności od rodzaju koncentratu może on w swoim składzie anionowe związki powierzchniowo czynne, które pomagają pozbyć się pozostałości tkanek z powierzchni narzędzi, ale także amoniak o szerokich możliwościach zastosowania. Każdy z wymienionych związków zastosowany w różnych proporcjach (w zależności od producenta koncentratu) pozwala na efektywne i skuteczne doczyszczenie wszelkich narzędzi, nawet z wszelkiego rodzaju załamaniami i zagłębieniami bez konieczności ich szorowania.

Jaki preparat będzie najlepszy?

Większość produktów ma swój unikatowy skład, niemniej dostępne na rynku koncentraty świetnie sprawdzają się do wykorzystania w myjce ultradźwiękowej. Dzięki temu skutecznie wymyją zanieczyszczenia z powierzchni skalpeli, nożyczek, czy frez wykorzystywanych podczas obróbki paznokci. Warto zwrócić uwagę na to, aby zawierały w składzie substancje określane jako inhibitory korozji. Wspomniany składnik hamuje powstawanie rdzy, co znacznie przedłuża żywotność elementów wykonanych z metalu.

Jak przygotować koncentrat do użycia w myjce ultradźwiękowej?

Koncentraty do myjki ultradźwiękowej wymagają rozcieńczenia z użyciem wody destylowanej, a najlepiej demineralizowanej. Gwarantuje to efektywność przeprowadzania procesu czyszczenia przy jednoczesnym dbaniu o stan urządzenia (woda destylowana i demineralizowana ogranicza powstawanie nalotów wewnątrz komory). Producenci preparatów na opakowaniu nanoszą dokładną informację dotyczącą tego, w jakich proporcjach wymieszać je z wodą. Zazwyczaj stosuje się proporcje od 1:50 do 1:20. W przypadku silnych zabrudzeń można przed umieszczeniem w myjce przetrzeć narzędzia roztworem koncentratu i wody 1:10, a następnie wsadzić je do komory urządzenia i wyczyścić z innymi przyrządami.

Zobacz również inne wpisy oraz produkty: