YESON

Czy autoklaw musi być w osobnym pomieszczeniu?

Autoklaw to obecnie obowiązkowe urządzenie w placówkach medycznych, gdzie wykorzystuje się narzędzia podczas zabiegów chirurgicznych, ale także w gabinetach branży beauty, w których powszechnie używa się frezów, pilników, czy nożyczek. W wymienionych przypadkach odpowiednia sterylizacja ma ogromne znaczenie dla zachowania zdrowia osób korzystających z usług medycznych, czy kosmetycznych, ponieważ wyjałowione narzędzia, mające bezpośredni kontakt z ludzkimi tkankami nie wywołają poważnych chorób zakaźnych, na przykład zapalenia wątroby. Istotny jest nie tylko typ urządzenia, ale także miejsce, w jakim będzie ono umiejscowione. Przyjmuje się, że autoklaw nie musi być w osobnym pomieszczeniu, ale powinno się zapewnić odpowiednie warunki pracy sterylizatora, którego należy postawić z dala od tak zwanej strefy brudnej, w której narzędzia poddawane są czyszczeniu. Wiele w tej kwestii zależy od możliwości lokalowych danego obiektu. W idealnych warunkach autoklaw ma wyodrębnione osobne pomieszczenie, gdzie może znajdować się również lampa UV, ale zgodnie z przepisami nie jest to wymóg konieczny.

Stwórz ciąg sterylizacyjny

Jeśli nie mamy możliwości stworzenia osobnego pomieszczenia dla autoklawu, możemy stworzyć tak zwany ciąg sterylizacyjny z kilkoma stanowiskami, gdzie kolejno będziemy czyścić narzędzia, poddawać je dezynfekcji, osuszaniu i sterylizacji. W tym przypadku pomieszczenie musi być odpowiednio wyodrębnione spośród tych, gdzie świadczone są określonego typu usługi. W ten sposób eliminuje się ryzyko kontaminacji narzędzi. Podstawa to podział pomieszczenia na strefę brudną oraz czystą. W pierwszej z nich przeprowadza się mycie i dezynfekcję na przykład z wykorzystaniem myjki ultradźwiękowej. Osuszone i zakonserwowane przybory pakuje się w pakiety umieszczane wewnątrz autoklawu. Należy tutaj wyraźnie zaznaczyć, że chociaż autoklaw nie musi być w osobnym pomieszczeniu, to musi być wyraźnie odizolowany od strefy brudnej.

Wysokiej klasy urządzenie to podstawa

Wiesz już, w jaki sposób należy umiejscowić sterylizator w gabinecie lekarskim, czy kosmetycznym. Zwróć uwagę na to, aby urządzenie było wysokiej klasy, co gwarantuje efektywność sterylizacji na długie lata. Każdy z dostępnych u nas autoklawów ma klasę B, co czyni go najnowocześniejszym urządzeniem do sterylizacji wykorzystywanych przyborów. Zaletą naszych produktów to prosta, intuicyjna obsługa i wysoka funkcjonalność. W zależności od potrzeb możesz dobrać sterylizator o pojemności komory od 8 do 22 litrów, co pozwoli na efektywne przeprowadzanie procesów wyjaławiania narzędzi.

Zobacz również inne artykuły: