Woda destylowana jest niezbędna w procesie prowadzenia sterylizacji. Jej istotną cechą jest wysoka czystość. Poddawana procesom destylizacji woda staje się oczyszczona z zanieczyszczeń, w tym z soli mineralnych oraz innych substancji. Nie jest przeznaczona do picia, ale ma za to zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest zachowanie czystości procesów, na przykład w laboratoriach chemicznych, mikrobiologicznych, czy genetycznych. Jest ona także stale używana w placówkach ochrony zdrowia, gdzie stosuje się ją w autoklawach przeznaczonych do sterylizacji narzędzi, to samo dotyczy gabinetów szeroko pojętej branży beauty, na przykład miejsc świadczenia usług manicure i pedicure.
Jednym z powodów, dla których woda destylowana jest używana w sterylizatorach, jest konieczność zapewniania funkcjonalności urządzeń. Wspomniany płyn pozbawiony jest minerałów, w tym także siarczanów, głównie wapnia i magnezu, które wchodzą w skład tak zwanej „twardej wody”. Gdybyśmy do urządzenia wlali wodę wodociągową, po kilku cyklach sterylizacji wewnątrz zacząłby osadzać się osad zwany potocznie kamieniem. Dzięki zastosowaniu płynów destylowanych minimalizujemy ryzyko powstawania tego rodzaju zanieczyszczeń trudnych do usunięcia.
Dlaczego woda podlegająca destylacji jest wymagana w sterylizatorach?
Woda destylowana jest wymagana w autoklawie także z innego powodu. Sterylizacja narzędzi, zwłaszcza tych mających bezpośredni kontakt z ludzkimi tkankami wymaga stworzenia wysoce higienicznych warunków. Niedopuszczalne jest powstawanie na ich powierzchni jakiegokolwiek osadu, pochodzącego na przykład z niewłaściwie dobranego płynu. Woda podlegająca destylacji wyróżnia się wysoką czystością, dlatego przydaje się podczas wyjaławiania pęset, skalpeli, końcówek wierteł dentystycznych, czy frezów.
Czy wodę destylowaną możemy czymś zastąpić?
Choć woda destylowana jest najczęściej wykorzystywana do autoklawów, to warto zaznaczyć, że do procesów sterylizacji nadaje się również inny płyn. Woda demineralizowana, bo o niej mowa jest przez producentów urządzeń uważana za najlepszą, ponieważ jest jeszcze czystsza od tej destylowanej. Poddawana jest kilkukrotnym procesom destylacji, przez co staje się pozbawiona jonów, czyli ładunków naładowanych elektrycznie. Dzięki temu zwiększamy stopień wyjałowienia narzędzi, a cały proces prowadzony jest efektywniej. Woda destylowana jest częstszym wyborem ze względu na cenę, ponadto w wielu miejscach można ją w łatwy sposób otrzymać samodzielnie. Niezbędna jest wtedy odpowiednia destylarka, która przeprowadzi proces dokładnego oczyszczania wody. Z tego rozwiązania chętnie korzystają laboratoria, gdzie tego rodzaju płyn wykorzystywany jest podczas sterylizacji, jak i w czasie eksperymentów.
Sprawdź także inne artykuły: