Myjka ultradźwiękowa medyczna to urządzenie służące niezwykle dokładnemu myciu wszelkich przyrządów, akcesoriów, instrumentów medycznych i laboratoryjnych. Tego typu przedmioty wymagają szczególnej czystości i w dalszym etapie jałowości przy wykorzystaniu do zabiegów i wszelkich czynności medycznych. Od tego bowiem zależy bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów oraz personelu medycznego. W przypadku tego typu wymagających akcesoriów medycznych, mycie ręczne staje się nie wystarczające. Medyczne instrumenty są często wyjątkowo delikatne, posiadają nie regularny kształt, mają szczeliny, zagłębienia itp. co powoduje, że wymagają precyzji w ich czyszczeniu, niemożliwej do osiągnięcia ludzkimi rękoma. Przykładem mogą być diamentowe wiertła stomatologiczne czy końcówki i głowice do mikrodermabrazji diamentowej.
Myjka ultradźwiękowa medyczna znajduje zastosowanie w wielu miejscach, takich jak m.in.:
- placówki medyczne typu: szpitale, poradnie
- laboratoria medyczne
- gabinety chirurgiczne
- gabinety stomatologiczne
- gabinety estetyki medycznej
- gabinety kosmetyczne
- studia tatuaży itp
Myjka ultradźwiękowa medyczna – jak działa to urządzenie?
Myjka ultradźwiękowa medyczna wykorzystuje do procesu mycia fizyczne zjawisko zwane kawitacją. Na czym ono polega? Myjka ultradźwiękowa medyczna – najprościej rzecz ujmując – składa się z wanny wykonanej ze stali nierdzewnej, do której to wkładane są przedmioty medyczne poddawane procesowi czyszczenia. Wannę wypełnia się wodą ze specjalnym środkiem czyszczącym czy dezynfekującym. Elementem składowym myjki ultradźwiękowej medycznej jest generator fal ultradźwiękowych. Wytwarzane fale są na tak wysokim poziomie, że są nie odczuwalne i niewykrywalne dla człowieka. Pod wpływem fal ultradźwiękowych w płynie czyszczącym dochodzi do powstawania milionów mikropęcherzyków (ognisk kawitacji) tuż przy powierzchni czyszczonego obiektu. Uderzają one z dużą siłową o powierzchnię i implodują tuż przy niej powodując odrywanie i rozpadanie wszelkich, nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń. Proces ten jednak jest bezinwazyjny pod kątem samych czyszczonych akcesoriów. Nie powoduje ich zniszczenia, uszkodzenia, jest całkowicie bezpieczny i delikatny dla czyszczonej powierzchni i materiału.
Myjka ultradźwiękowa medyczna – jakie parametry należy rozpatrzyć przy jej zakupie?
Myjka ultradźwiękowa medyczna to obecnie nowoczesne urządzenie, które może cechować wiele funkcjonalnych programów. Myjka ultradźwiękowa medyczna przeznaczona jest do dezynfekcji i czyszczenia, ale także do przechowywania wyjałowionych akcesoriów, narzędzi i materiałów. Pozwala na archiwizację i udokumentowanie przeprowadzonych czynności myjących.
Wybierając odpowiednią myjkę ultradźwiękową medyczną warto kierować się m.in. następującymi parametrami:
- pojemność myjki;
- częstotliwość fal ultradźwiękowych;
NISKIE CZĘSTOTLIWOŚCI (25-35 kHz):
Polecane są do czyszczenia dużych elementów, części wykonanych z plastiku jak również elementów bardzo silnie zanieczyszczonych.
ŚREDNIE CZĘSTOTLIWOŚCI (40-50 kHz):
Polecane są do większości zastosowań z wyjątkiem czyszczenia precyzyjnego, dużych elementów, części plastikowych i zanieczyszczeń o dużych cząsteczkach.
WYSOKIE CZĘSTOTLIWOŚCI (powyżej 100 kHz):
Polecane są do zastosowań wymagających szczególnie wysokiej precyzji i dokładności czyszczenia.
- posiadane programy czyszczenia
- panel sterowania i jego intuicyjność obsługi
- energooszczędność i inne
Zobacz także: