Myjka ultradźwiękowa laboratoryjna to urządzenie kompleksowo czyszczące wyposażenie laboratorium, narzędzia, czy akcesoria wykorzystywane w nim. Ich ręczne umycie nie jest wystarczające ani skuteczne, bowiem jest niedokładne dla laboratoryjnych potrzeb i obowiązujących norm. Ręcznie nie będzie możliwe domycie wszystkich zakamarków, otworów, trudno dostępnych miejsc czy porowatych powierzchni. Dodatkowo wszelkiego rodzaju szorowanie, polerowanie w przypadku delikatnych akcesoriów nie jest zalecane, bowiem zniszczyło by to ich strukturę, fakturę itp.
Myjka ultradźwiękowa laboratoryjna jest w tym doskonała. Jej atutem jest brak jakichkolwiek ubytków czy nawet mikro uszkodzeń mechanicznych czyszczonych przedmiotów – nawet tych najdelikatniejszych. Jest to proces w pełni bezpieczny.
Pamiętajmy jednak, że myjka ultradźwiękowa laboratoryjna to wyłącznie proces czyszczenia i dezynfekcji (jeśli użyjemy w myjce odpowiednich preparatów). Nie jest to proces tożsamy ze sterylizacją, który następuje wyłącznie w urządzeniu typu autoklaw. Myjka ultradźwiękowa laboratoryjna wykorzystywana jest jako proces przedwstępny przed sterylizacją w autoklawie.
Jak działa myjka ultradźwiękowa laboratoryjna i jej niekwestionowane atuty? Co warto wiedzieć przy jej zakupie?
Myjka ultradźwiękowa laboratoryjna to niewielkiej wielkości urządzenie składające się z pojemnika ze stali nierdzewnej oraz generatora fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości.W środowisku wodnym dochodzi do rozprowadzania fal ultradźwiękowych i potocznie rzecz ujmując do drżenia wody. Jest to zjawisko tzw. kalwitacji, w wyniku którego powstają małe pęcherzyki pary wodnej, które implodując blisko czyszczonej powierzchni, rozbijają nawet najdrobniejsze cząsteczki zanieczyszczeń i całkowicie je usuwają.
Przy wyborze myjki ultradźwiękowej laboratoryjnej warto kierować się następującymi przesłankami:
- moc działania w Watt
- częstotliwość fal ultradźwiękowych wytwarzanych przez generator
- przeznaczenie myjki
- pojemność myjki
- jakość stali nierdzewnej pojemnika
- wyświetlacz cyfrowy, funkcja timera, przedziały timera do ustawienia
- gabaryty
- poziom hałasu i inne
Zobacz również: