YESON

Autoklaw nie uruchamia się

Autoklaw nie uruchamia się – jeden z możliwych błędów i awarii autoklawu

Autoklaw to urządzenie, które wymaga przestrzegania określonych zasad użytkowania. Na początku ważna jest sama lokalizacja autoklawu. Jako urządzenie medyczne nie powinien być umiejscowiony obok urządzeń wytwarzających silne promieniowanie, jak np.: rentgen czy rezonans. Może to spowodować zakłócenia i problemy z jego prawidłową pracą. W dokumentacji techniczno-ruchowej producenta autoklawu zawsze określone są zasady jego użytkowania. Należy je ściśle przestrzegać.

Jeśli zdarzy się, że autoklaw nie uruchamia się, nie włącza, nie zapala odpowiednich diod, nie wyświetla stanu gotowości na wyświetlaczu, warto przeanalizować instrukcję co do prawidłowości wypełnienia wszystkich kroków jego uruchomienia.

Autoklaw nie uruchamia się? Sprawdź kolejne kroki jego uruchomienia

Przed rozpoczęciem pracy z autoklawem należy sprawdzić, czy urządzenie jest podpięte prawidłowo do właściwego napięcia zasilającego – zgodnie z tabliczką znamionową urządzenia. Należy zweryfikować stan przewodów elektrycznych, zasilających oraz prawidłowość uziemienia. Komorę autoklawu należy prawidłowo domknąć drzwiami, tak aby zadziałał system elektromagnetyczny ryglowania drzwi. Jeśli drzwi autoklawu są niedomknięte, występuje jakakolwiek nieszczelność (np.: uszkodzenie uszczelek) autoklaw nie uruchomi się. Po weryfikacji wspomnianych elementów, następnie należy uruchomić autoklaw – zgodnie z przyciskami i ich wskazaniami. Pamiętajmy, że do autoklawu używamy wyłącznie wody destylowanej i zawsze należy sprawdzić jej poziom.

Autoklaw nie uruchamia się – o czym warto pamiętać?

Autoklaw to zaawansowane urządzenie techniczne, parowo-ciśnieniowe służące procesom sterylizacyjnym. Z tegoż względu jego konstrukcja hydrauliczna i elektryczna jest tak zbudowana, aby zapobiec jakiemukolwiek ryzyku nieskutecznego przeprowadzenia cyklu. Dlatego też, jeśli jakikolwiek parametr czy etap procesu nie może być zrealizowany prawidłowo, autoklaw nie uruchamia się lub sygnalizuje odpowiedni kod błędu. Proces nie może być przeprowadzony, jest to ścisła kontrola autoklawu.

Autoklaw nie uruchamia się – sprawdź prawidłowość ustawień?

Czasem przyczyną tego, że autoklaw nie uruchamia się może być problem z doborem ustawień osobistych użytkownika w menu. Może dojść do sytuacji błędu korelacji ciśnienia i temperatury. Wówczas najlepszą opcją jest przywrócenie fabrycznych ustawień autoklawu. Pamiętajmy także, że autoklaw to mnogość czujników sygnalizacyjnych. Ich uszkodzenie, “zawieszenie się” czy też błędna kalibracja również mogą być przyczyną tego, że autoklaw nie uruchamia się i wyświetla błąd. Czasem wystarczy wyłącznie ponowny restart urządzenia, aby błąd “wykasował się” i urządzenie zaczęło prawidłowo działać. Pamiętajmy, że znaczenie i diagnozę konkretnych kodów błędów sprawdzamy każdorazowo w instrukcji producenta.

Zobacz także: