YESON

Czyszczenie autoklawu

Czyszczenie autoklawu – czynność, która na pewno przedłuży bezawaryjność w działaniu autoklawu

Autoklaw to urządzenie techniczne, wykorzystujące wysoce nasyconą parę wodną do procesów sterylizacji. Jak każde urządzenie podlega procesowi zużywania się i wymaga cyklicznych przeglądów, konserwacji oraz dbania o jego stan techniczny. Dodatkowo narażone jest ono na różnego typu zanieczyszczenia i osady, które gromadzą się na elementach i podzespołach autoklawu.

W procesie użytkowania autoklawu ważni są sami użytkujący i obsługujący urządzenie na co dzień. Warto, aby pamiętali o kilku zasadach korzystania z autoklawu, przestrzegali instrukcji obsługi producenta oraz dbali o jego czystość.

Co jest podstawą dbania o czystość autoklawu?

Czyszczenie autoklawu to przede wszystkim dbałość o newralgiczne miejsca urządzenia. Zanieczyszczenia i osady gromadzą się najczęściej w komorze sterylizacyjnej, na jej brzegach, na drzwiach urządzenia, wokół uszczelki, a także w zasobnikach wody – czystej i brudnej.

Jakie kroki warto podjąć w zakresie czyszczenia autoklawu?

Cyklicznie warto uruchomić specjalny program konserwacji technicznej autoklawu. Jego częstotliwość zależy od wskazań samego producenta. Dodatkowo warto pamiętać o regularnej wymianie filtra bakteriologicznego, którego głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza pobieranego z zewnątrz do urządzenia. Wymiana filtra nie jest sprawą skomplikowaną, bowiem znajduje się on co do zasady w łatwo dostępnym miejscu w autoklawie. Przyjmuje się, że filtr bakteriologiczny wymieniamy średnio co 500 wykonanych cykli.

Jak wykonać czyszczenie autoklawu? Jak przeprowadzić je prawidłowo?

Czyszczenie autoklawu wykonujemy mniej więcej co 100 cykli działania urządzenia. Wówczas powinniśmy oczyścić precyzyjnie komorę sterylizacyjną i wykonać następujące kroki:

1. Wyłączyć urządzenie i usunąć wszelkie przedmioty oraz elementy typu: kosze, tace i pojemniki;

2. Użyć miękkiej szmatki lub gąbki (czasem dołączona jest przez producenta do zestawu wraz z autoklawem);

3. Szmatkę czy gąbkę zwilżyć wodą, najlepiej wodą demineralizowaną, bez stosowania detergentów;

4. Czyścić skrupulatnie całość komory, zwłaszcza: dno i drzwi oraz uszczelkę i jej fałdy;

Jak czyścić zasobniki na wodę w autoklawie?

Również zbiorniki na wodę w autoklawie wymagają czyszczenia. Poniżej instruktaż, jak wykonać to w prawidłowy sposób:

1. Należy opróżnić zbiornik wody z użyciem dołączonego węża i zgodnie z instrukcją obsługi;

2. Użyć szmatki lub chłonnego papieru do wytarcia wszelkich osadów i zanieczyszczeń na ściankach oraz na dnie zbiornika;

3. Wyjąć filtry i opłukać je dokładnie strumieniem wody;

4. Ponownie włożyć filtry i napełnić zbiornik wodą.

Sprawdź także: