YESON

Czy pęsety trzeba sterylizować?

Czy pęsety trzeba sterylizować? Jakie są w tym zakresie wymogi?

Pęseta to jedno z podstawowych narzędzi kosmetycznych w gabinetach estetyki. Służy do regulacji brwi, precyzyjnie wyrywa nawet najmniejsze włoski. Jest praktyczna i bardzo poręczna. Pęseta to narzędzie wielokrotnego użytku, dlatego też – podobnie jak np.: frezy, dłutka, cążki, nożyczki, kopytka i inne – powinna być sterylizowana. Obowiązek sterylizacji przyrządów wielokrotnego użytku nakłada na gabinety kosmetyczne Główny Inspektorat Sanitarny w swoich wytycznych. Jeśli chcemy uniknąć kar i grzywien oraz naszą misją jest stworzenie prawdziwie profesjonalnego gabinetu kosmetycznego to obowiązkowo należy wyposażyć go w autoklaw. Jest to niezbędne urządzenie do przeprowadzenia skutecznego procesu sterylizacji, m.in. omawianych, przykładowych pęset do brwi. Nieprzestrzeganie wymaganych zasad higieny może mieć dla właściciela gabinetu kosmetycznego bardzo przykre konsekwencje.

Czy pęsety trzeba sterylizować? Dlaczego warto wybrać autoklaw do gabinetu?

Jeśli już znamy odpowiedź na pytanie: czy pęsety należy sterylizować?, warto w następnym kroku uświadomić sobie, dlaczego autoklaw jest tak ważny, poza prawną stroną jego posiadania. Dzięki autoklawom zapewniamy wyższy i w pełni bezpieczny standard gabinetu. Możemy być dumni, że wypełniamy standardy higieny i nasi klienci mogą czuć się spokojnie. Autoklawy służące sterylizacji narzędzi, w tym pęset pozwalają uniknąć bardzo groźnych dla zdrowia i życia ludzi patogenów. Dezynfekcja w wielu przypadkach jest procesem niewystarczającym, z uwagi na brak likwidacji wegetatywnych form drobnoustrojów, narzędzia nie są wówczas w 100% wyjałowione.

Dlaczego sterylizacja pęset jest tak istotna?

Narzędzia kosmetyczne mogą być źródłem wspomnianych zakażeń mikroorganizmami biologicznymi i tym samym przyczyną chorób. W trakcie nawet tych najprostszych zabiegów kosmetycznych, np.: podczas regulacji brwi pesetą może dojść do przerwania ciągłości tkanek. Nierzadko jest to mikro uszkodzenie, niewidoczne gołym okiem, całkowicie bez śladów krwi.

Tego typu uszkodzenie tkanki to jednak otwarte drzwi do wszelkich bakterii, wirusów, grzybów i pozostałych pasożytów. Po okresie pandemii koronawirusa jesteśmy wszyscy jeszcze bardziej świadomi konsekwencji, jakie może nieść zlekceważenie zasad higieny.

Jakie najczęstsze zakażenia występują w gabinetach kosmetycznych nie przestrzegających zasad sterylizacji narzędzi, np.: pęset?

Najczęściej występujące rodzaje zakażeń w gabinetach to:

  • zakażenia wirusowe (wirusem zapalenia wątroby typu B i C, wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, wirusem HIV)
  • zakażenia bakteryjne (głównie gronkowcowe i paciorkowcowe)
  • zakażenia grzybicze (Pityrosporum ovale, Candida sp., Epidermophyton sp.)
  • zakażenia pasożytnicze

Warto być świadomym, że do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B lub C wystarczy naprawdę mikroskopijna ilość krwi.

Zobacz także: