Co jest potrzebne do autoklawu? Czyli jak przygotować się do procesu sterylizacji z użyciem autoklawu
Jeśli jesteśmy posiadaczami autoklawu to przed rozpoczęciem procesu sterylizacji należy zaopatrzyć się w kilka dodatkowych elementów, niezbędnych w procesie. Chodzi tu przede wszystkim o etap pakietowania wsadu do autoklawu, podlegającego sterylizacji oraz przeprowadzenia odpowiednich, wymaganych testów. Proces sterylizacji jest procesem wyjałowienia przedmiotów w 100%, wyzbycia różnych form mikroorganizmów dla potrzeb zagwarantowania bezpieczeństwa użycia dla zdrowia i życia ludzkiego. Dlatego też musimy mieć pewność, że proces przebiegnie precyzyjnie i bezawaryjnie.
Co jest potrzebne do autoklawu? Etap pakowania narzędzi i instrumentów
Dla potrzeb procesu sterylizacji w autoklawie należy zaopatrzyć się w specjalne torebki i rękawy papierowo-foliowe do autoklawów. Służą one pakowaniu narzędzi. Pamiętajmy o zasadzie, że narzędzia w pakiecie mogą się ze sobą stykać, ale pakiet nie może być przepełniony, bo to groziłoby ryzykiem jego uszkodzenia. Rękawy i torebki do autoklawów oraz ich wymiary muszą być dopasowane do wielkości wsadu. Do tak przygotowanego pakietu wkładamy wieloparametrowy test chemiczny i szczelnie zamykamy (najczęściej jest to wzmocniony konstrukcyjnie zgrzew).
Jakie testy do autoklawu? Czyli kolejny potrzebny element do autoklawu
Do autoklawu potrzebne są wieloparametrowe testy chemiczne, które używane są na co dzień, podczas każdego procesu sterylizacji. To właśnie odpowiednie wybarwienie testu, daje nam wiedzę, czy proces sterylizacji przebiegł pomyślnie, czy wszystkie niezbędne warunki jak np.: ciśnienie, temperatura i czas zostały spełnione.
Gdzie umieszczamy test do autoklawu?
Potrzebne testy do autoklawu wkładamy do każdego z pakietów osobno. Dodatkowo dwa testy umieszczamy w miejscach najbardziej trudno dostępnych dla czynnika sterylizującego, czyli dla pary wodnej. Najczęściej miejscami tymi są: dolna półka z tyłu autoklawu oraz górna półka z przodu przy drzwiach (przekątna komory autoklawu). W instrukcji producenta autoklawu powinna znajdować się informacja o ich prawidłowym umiejscowieniu.
Co jest potrzebne do autoklawu? Czym jest wskaźnik Sporal A – niezbędny test okresowy?
Test biologiczny Sporal A jest niezbędny do pracy z autoklawem. Jest to test potrzebny do okresowego sprawdzenia skuteczności procesu sterylizacji w autoklawie. Przeprowadza się go raz na kwartał i zachowuje dla potrzeb kontroli z Sanepidu.
Co jeszcze jest potrzebne do autoklawu?
Aby rozpocząć proces sterylizacji i jednocześnie nie doprowadzić do uszkodzenia autoklawu należy go napełnić wodą demineralizowaną lub destylowaną. Chroni to autoklaw przed osadzaniem się kamienia wewnątrz urządzenia.
Czym się różni woda demineralizowana od wody destylowanej?
Demineralizacja woda to prawdziwie czysta woda, jeszcze lepszej jakości niż woda destylowana. Woda demineralizowana jest pozbawiona prawie w 100% wszelkich zanieczyszczeń. Woda ta jest wolna od bakterii, wirusów, metali ciężkich i innych szkodliwych substancji. Do autoklawu potrzebna jest co najmniej woda destylowana. Nie wolno stosować zwykłej wody z kranu.
Zobacz także: