Co zamiast autoklawu? Czy jest możliwe wykonanie skutecznej sterylizacji bez użycia autoklawu?
Autoklaw jest urządzeniem, który gwarantuje przeprowadzenie skutecznej sterylizacji, czyli 100% wyjałowienia przedmiotu poddanego procesowi. Coraz częściej pojawia się jednak pytanie: czy można go czymś zastąpić, np.: w gabinecie kosmetycznym? Co zamiast autoklawu? Odpowiedź jest prosta. Wyłącznie autoklaw jest w stanie przeprowadzić w pełni skuteczny proces sterylizacji.
Dlaczego autoklaw jest tak ważny? Z czym nie radzą sobie inne urządzenia zamiast autoklawu?
Jedynie autoklaw radzi sobie ze wszystkimi formami mikroorganizmów i drobnoustrojów. Autoklaw eliminuje przetrwalnikowe formy drobnoustrojów tzw. spory. Czy one są? Spory to bakterie w formie kokonu, który chroni je przed niekorzystnymi warunkami, są one w stanie przetrwać nawet poddane działaniu płynu dezynfekującego czy promieniom UV. Niezniszczone przedostają się do korzystniejszego środowiska i tam rozwijają się, a jest nim organizm ludzki. Autoklaw – pomimo iż relatywnie droższy, niż inne tego typu urządzenia – jest gwarantem, że przedmiot jest wyjałowiony. Inne urządzenia – pomimo iż często używają sformułowania „sterylizacja” – nie są w pełni skuteczne. Często ich działanie można porównać bardziej do dezynfekcji, a nie do sterylizacji.
Jeśli nie autoklaw, to co zamiast autoklawu?
Niestety musimy być świadomi tego, że nic nie zastąpi autoklawu, zwłaszcza tego w najwyższej klasie B – czyli autoklawu medycznego. Niższe klasy autoklawu to S i N. Możemy oczywiście spotkać się z innymi urządzeniami, które często zamiennie stosowane są z autoklawem do przeprowadzenia procesu sterylizacji, ale nie jest to w pełni proces sterylizacji i nie daje tych samych, porównywalnych efektów.
Jakie urządzenia błędnie stosowane są w zastępstwie za autoklaw?
Najczęściej – nie prawidłowo – uznaje się, że jeśli nie autoklaw, to można z powodzeniem użyć:
- myjkę ultradźwiękową
- sterylizator kulkowy
- sterylizator UV
Czym są urządzenia stosowane zamiast autoklawu? Jaką pełnią funkcję?
Myjka ultradźwiękowa jest jak najbardziej ważnym urządzeniem, ale jest to jedynie jeden z etapów poprawnej sterylizacji. Myjka skutecznie czyści mechanicznie przedmiot, ale nie wyjałowi. Wykorzystuje fale ultradźwiękowe do wywołania drgań i procesu kawitacji. Używa się ją wraz z płynem do dezynfekcji.
Sterylizator kulkowy jest relatywnie niedrogim urządzeniem. Wykorzystuje wysoką temperaturę i nagrzewa szklane kuleczki wewnątrz urządzenia. Efektem jest eliminacja z powierzchni mikroorganizmów, niestety kuleczki nie docierają do zakamarków i trudnodostępnych miejsc przedmiotów. Działanie sterylizatora kulkowego można bardziej porównać do dezynfekcji, nie do sterylizacji.
Sterylizator UV to z kolei urządzenie, które wykorzystuje działanie promieniowania UV. To również bardziej dezynfekcja, a nie sterylizacja. Promieniowanie UV eliminuje drobnoustroje, między innymi bakterie i grzyby, jednak nie jest to proces w pełni skuteczny. Proces ten nie jest skuteczny wobec wspomnianych form przetrwalnikowych.
Zobacz także: