YESON

Myjka ultradźwiękowa stomatologiczna – konieczna w każdym gabinecie

Myjka ultradźwiękowa stomatologiczna to jeden z bazowych akcesoriów każdego gabinetu stomatologicznego. Prowadzenie gabinetu dentystycznego obwarowane jest obowiązkiem utrzymania szczególnej sterylności pomieszczeń i używanych narzędzi, oraz przyrządów. W tym przypadku nie można pozwolić sobie na żadne odstępstwa, bowiem na szali jest zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, jak i personelu gabinetu.

W przypadku różnorodnych narzędzi, przyrządów i akcesoriów stomatologicznych – czasem o trudnym, nieregularnym kształcie, z niedostępnymi miejscami – nie ma możliwości dokładnego wyczyszczenia ich w sposób ręczny. Nie byłoby ono wystarczająco precyzyjne, a narzędzia pozostałyby niedomyte. Myjka ultradźwiękowa stomatologiczna to urządzenie, w którym narzędzia poddawane są automatycznemu procesowi kąpieli czyszczącej i dezynfekującej.

Budowa ultradźwiękowej myjki stomatologicznej

Jest to urządzenie składające się z wanny – koszyka wykonanego ze stali nierdzewnej oraz generatora fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości. W myjce ultradźwiękowej stomatologicznej dochodzi do procesów fizycznych, tzw. kawitacji. Generator myjki ultradźwiękowej wytwarza fale, które w środowisku wodnym – pod wpływem ciśnienia – generują pęcherzyki. Te z kolei implodują blisko czyszczonej powierzchni doprowadzając do rozbicia wszelkich zabrudzeń, które odpadając od czyszczonej powłoki, zostają usunięte.

Proces może dokonywać się w roztworze wodnym – wówczas mówimy o czyszczeniu przedmiotów, albo w odpowiednim środku dezynfekującym. Dezynfekcję definiujemy jako działanie polegające na niszczeniu form wegetatywnych drobnoustrojów chorobotwórczych, które są obecne na powierzchniach przedmiotów oraz / lub w ich wnętrzu. Dezynfekcja niweluje zagrożenia dla zdrowia i życia. Pamiętajmy jednak o tym, że myjka ultradźwiękowa stomatologiczna nie sterylizuje – ten proces odbywa się w urządzeniach zwanych autoklawami.

Co jest ważne przy wyborze myjki ultradźwiękowej stomatologicznej

Przy wyborze myjki ultradźwiękowej do gabinetu stomatologicznego ważnym jest zwrócenie uwagi m.in. na pojemność kosza. Wszystko zależy od naszych potrzeb, wielkości gabinetu, ilości akcesoriów i przedmiotów. Kolejnym ważnym czynnikiem jest moc myjki ultradźwiękowej. Zasadą jest, że im większa moc, tym większa skuteczność. Częstotliwość generatora myjki ultradźwiękowej to kolejna ważna cecha. Idealna częstotliwość generatora w myjce wynosi 35-50 kHz. Warto również zwrócić uwagę na technologiczne ułatwienia, jak chociażby intuicyjny panel obsługowy, wyświetlacz trybu pracy i czasu trwania programu. Dodatkowo ciekawą opcją jest możliwość doposażenia myjki ultradźwiękowej stomatologicznej o pomocnicze pojemniki, zawieszane w koszu głównym. Ułatwiają one rozmieszczenie przedmiotów, zapobiegają ich stykaniu się, podczas procesu czyszczenia. Np.: dodatkowe pojemniki na wiertła czy protezy.

Zastosowanie myjki ultradźwiękowej stomatologicznej

Myjka ultradźwiękowa stomatologiczna to przede wszystkim wypełnienie ustawowych przepisów w zakresie utrzymania czystości w gabinetach. To również komfort i praktyczność prac. Przyśpiesza czynności przygotowawcze, konieczne przed zabiegami dentystycznymi. Myjki ultradźwiękowe stomatologiczne to usuwanie wszelkiego nalotu, osadów i innych zabrudzeń z narzędzi, przy jednoczesnym braku inwazyjnego wpływu na czyszczoną powierzchnię. Używanie myjki ultradźwiękowej stomatologicznej nie skraca żywotności przedmiotów stomatologicznych, nie niszczy ich. To duży atut myjki ultradźwiękowej.