YESON

Autoklaw a myjka ultradźwiękowa – co warto wiedzieć o tych urządzeniach?

Autoklaw i myjki ultradźwiękowe – to urządzenia przeznaczone do czyszczenia i dezynfekcji materiału wsadowego. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie ważna jest nade wszystko czystość, sterylizacja, wyjałowienie odpowiednich akcesoriów i instrumentów pracy. Dotyczy to przede wszystkim obiektów medycznych, kosmetycznych, laboratoryjnych, medycyny estetycznej, studio tatuaży, piercingu itp.

Myjka ultradźwiękowa to urządzenie relatywnie kompaktowe, które wygrywa swoimi rozmiarami i niedużą przestrzenią potrzebną do jej przechowywania. Skuteczność jej działania zależy od dwóch składowych, jakimi są: emisja ultradźwięków oraz zastosowany płyn dezynfekująco-czyszczący. Działanie myjki ultradźwiękowej polega na emisji fali ultradźwiękowych, które to rozchodzą się w płynie czyszczącym i powodują odrywanie się drobnoustrojów i zabrudzeń od czyszczonej powierzchni. Powstaje tzw. zjawisko kawitacji, czyli dużych fal ciśnieniowych w roztworze myjącym wywołanych pęcherzykami powietrza. Działanie myjki ultradźwiękowej jest nieinwazyjne, powoduje wyłącznie „odpadanie” zabrudzeń.

Autoklaw to z kolei bardzo profesjonalne urządzenie sterylizujące działające w oparciu o wysokie ciśnienie i parę wodną, urządzenie wysoce zaawansowane technologiczne, spełniające surowe normy bezpieczeństwa i higieny (zwłaszcza te o wysokiej klasie S lub najwyższej B). Zadaniem autoklawu jest wyeliminowanie następujących zagrożeń – w cyklu sterylizacyjnym:

  • zakażenia wirusowe (w zależności od modelu, mogą dotyczyć np. wirusa zapalenia wątroby typu B, wirusa zapalenia wątroby typu C, wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, wirusa HIV)
  • zakażenia bakteryjne (w zależności od modelu, mogą dotyczyć np. gronkowca i paciorkowca)
  • zakażenia grzybicze (w zależności od modelu, np. Pityrosporum ovale, Candida sp., Epidermophyton sp.)
  • zakażenia pasożytnicze

Zawsze przed zakupem warto upewnić się, jakie możliwości w zakresie usuwania powyższego ryzyka zakażeń, dostarcza dane urządzenie, by mieć pewność, iż spełni indywidualne oczekiwania.

Co wybrać do gabinetów kosmetycznych i medycyny estetycznej – czyli autoklaw, a myjka ultradźwiękowa i ich zastosowanie

Zaletą myjki ultradźwiękowej jest z pewnością szybkość działania, łatwość obsługi oraz umożliwienie czyszczenia trudno dostępnych powierzchni takich jak np.: głowice do wykonywania mikrodermabrazji diamentowej lub narzędzia o skomplikowanym kształcie. Działanie czyszczące myjki jest relatywnie delikatne w porównaniu z autoklawem, więc nawet bardzo delikatne elementy nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne podczas czyszczenia. Pamiętajmy jednak, że narzędzia dezynfekowane za pomocą myjki ultradźwiękowej nadają się do zabiegów, gdzie nie dochodzi do przerwania naskórka. Poziom wyjałowienia jest tu bowiem zdecydowanie mniejszy niż w przypadku profesjonalnego autoklawu. Funkcjonalności są również bardziej ograniczone. W myjce ultradźwiękowej powinien być zastosowany każdorazowo płyn czyszcząco-dezynfekujący wysokiej jakości.

Współczesne autoklawy to również urządzenia o zaskakująco niedużych gabarytach. Dodatkowo efektywność i skuteczność ich działania jest na bardzo wysokim poziomie.

Autoklaw to urządzenie o postaci hermetycznie zamkniętego zbiornika, który poddany jest wysokiej temperaturze, powyżej 100 stopni Celsjusza. Dzięki odpowiedniej konstrukcji we wnętrzu komory utrzymywane jest również wysokie ciśnienie. Kondensacja pary wodnej prowadzi do uwolnienia energii, która uszkadza drobnoustroje. Proces sterylizacji przeprowadzony w autoklawie zabija wspomniane już mikroorganizmy, wirusy, bakterie. Dodatkowe współczesnych autoklawach występuję m.in.: opcja suszenia wsadu autoklawu, funkcje testowe – sprawdzania jego skuteczności mechanicznej oraz przenikalności pary wodnej i wiele innych praktycznych programów. Nowoczesne autoklawy to również opcja zapisu przebiegu cyklu, możliwość podłączenia do zewnętrznej drukarki, posiadanie już wbudowanej drukarki, bądź portu USB do zewnętrznych czytników danych.

Dla zakładów kosmetycznych i medycyny estetycznej polecamy również – w zastępstwie myjek ultradźwiękowych – tzw. autoklawy kasetowe – niewielkich rozmiarów, mobilne, skuteczne i zaawansowane technologicznie urządzenia, które skutecznie zapewnią higieniczność warunków w zakładzie.