Myjka ultradźwiękowa i jej specjalna budowa prowadzi do występowania w jej wnętrzu zjawisk fizycznych prowadzących do procesu czyszczenia i dezynfekcji przedmiotów. Procesy te zachodzą poprzez zanurzenie przedmiotów w tzw. kąpieli – w odpowiednio dobranym składzie cieczy. Przedmioty znajdujące się w myjce zostają poddane działaniu ultradźwięków. Efekt czyszczenia zależy m.in. od częstotliwości ultradźwięków, wydajności przetwornika, temperatury cieczy, ciśnienia, tzw. wiatru akustycznego, czy składu chemicznego cieczy.
Z jakich elementów zbudowana jest myjka ultradźwiękowa budowa?
Myjka ultradźwiękowa składa się z generatora prądu, przetwornicy ultradźwięków, kryształów piezoceramicznych, kosza (wanny) wykonanego ze stali szlachetnej oraz innych elementów jak chociażby m.in.: panele ultradźwiękowe, grzałki, pompy, kondensat, zespół wentylacyjny i inne. Energia wytwarzana przez generator dociera do przetwornicy ultradźwięków. Ta znajduje się na dnie lub na ściankach zbiornika myjki. Fale ultradźwiękowe powodują, że w cieczy zachodzi proces tzw. kawitacji. Najprościej rzecz ujmując w cieczy dochodzi do silnych drgań, wibracji, powstają pęcherzyki próżniowe, które implodują wewnątrz bardzo blisko czyszczonej powierzchni. Na skutek tego dochodzi do rozbicia nawet najmniejszych cząstek zanieczyszczeń i ich usunięcia. Technologia ultradźwiękowa to proces przemieszczania się fal dźwiękowych w ośrodku przewodzącym, którym w myjce jest ciecz ze środkiem czyszczącym. Wspomniane pęcherzyki próżniowe są mikroskopijne, ale są ich tysiące. Każdy ich wybuch to silny strumień cieczy. Dlatego też pod ich wpływem cząsteczki oddzielają się od powierzchni i wraz z siłą implozji mikropęcherzyków są odrzucane z dala od przedmiotu.
Jak budowana myjki ultradźwiękowej wypływa na czyszczone przedmioty?
Istotą specjalistycznej budowy myjki ultradźwiękowej jest osiągnięcie procesu czyszczenia na bardzo wysokim poziomie, z jednoczesnym brakiem inwazyjnego działania na czyszczone przedmioty. Nie ulegają one zniszczeniu czy uszkodzeniu, nie skraca się okres ich żywotności. Budowa myjki ultradźwiękowej pozwala na czyszczenie wszystkich powierzchni, w tym doczyszcza wszelkie pory i szczeliny. Nie jest to możliwe do osiągnięcia przy tradycyjnym, mechanicznym czyszczeniu. Myjka ultradźwiękowa to forma czyszczenia odpowiednia nawet dla najdelikatniejszych materiałów wykonania i precyzyjnych, wrażliwych mechanizmów, np.: biżuteria z delikatnymi detalami, narzędzia i akcesoria gabinetów medycznych czy podzespoły elektroniczne. Myjki usuwają nawet najtrudniejsze formy zabrudzeń jak np.: smary, oleje, resztki innych metali itp.
Nowoczesne myjki ultradźwiękowe i ich budowa
Obecne myjki ultradźwiękowe zaawansowane technologicznie to generatory nowej generacji. Przetworniki piezoceramiczne, dobrej jakości stal szlachetna, nowoczesne układy grzania, precyzyjne układy czasowe, zawory spustowe, wygodne uchwyty oraz cyfrowe sterowniki. Wszystko to gwarantuje czystość na najwyższym poziomie.