YESON

Kiedy wykonujemy sterylizację w salonie fryzjerskim?

Kiedy wykonujemy sterylizację w salonie fryzjerskim? Czyli o czym należy bezwzględnie pamiętać dla zdrowia klientów i personelu salonu

Sterylizacja w salonie fryzjerskim powinna być regularną i zwyczajową czynnością, obok dezynfekcji. Zwłaszcza ostatnia pandemia uświadomiła nam wszystkim jak istotne jest dbanie o proste zasady higieny. Patogeny najczęściej przenoszone są drogą kropelkową, acz wiele z nich posiadamy na naszych powłokach skórnych. Dodatkowo dochodzi ryzyko kontaktu z przerwaniem powłok skórnych, kontaktu z krwią, naskórkiem i z innymi wydzielinami oraz materiałem biologicznym. W gabinecie fryzjerskim takie sytuacje oczywiście mogą mieć miejsce. Dla przykładu wystarczy, że klient ma grypę i kichnie zasłaniając dłonią usta, a następnie dotknie włosów, aby patogen grypy wędrował dalej. Sposobem na przerwanie tego łańcucha namnażania się mikroorganizmów w gabinecie fryzjerskim jest sterylizacja i dezynfekcja.

Kiedy wykonujemy sterylizację w salonie fryzjerskim i jakich narzędzi oraz przyborów dotyczy?

Proces sterylizacji w salonie fryzjerskim powinien mieć miejsce każdorazowo, gdy istnieje chociażby minimalne ryzyko uszkodzenia skóry, z ryzykiem uszkodzenia tkanek. Na pewno w salonie fryzjerskim powinny być minimum dezynfekowane wszystkie możliwe przedmioty, którymi posługuje się fryzjer. Narzędzia fryzjerskie możemy oczywiście podzielić na te bardziej narażone na kontakt z przerwaniem ciągłości skóry i te z minimalnym ryzykiem. Grzebienie, szczotki, lokówki, suszarki, prostownice – powinny być czyszczone i pryskane lub przecierane płynem dezynfekującym, chusteczkami dezynfekującymi po każdym kliencie i użyciu.

Nożyczki fryzjerskie, brzytwy, degażówki, ostrza maszynek do strzyżenia, cążki, pęsety itp. powinny podlegać minimum dezynfekcji, a najlepiej sterylizacji, a w przypadku faktycznego przerwania ciągłości skóry – bezwzględnej sterylizacji.

Sterylizacja w salonach fryzjerskich – najczęściej wykorzystywany sprzęt

Bardzo często w salonach fryzjerskich pojawiają się sterylizatory kulkowe, wykorzystujące rozgrzane kulki szklane do procesu sterylizacyjnego. Jest to relatywnie niedrogie urządzenie, ale stopień wyjałowienia po cyklu często nie jest w 100% doskonały. Inaczej jest w przypadku autoklawu, czyli urządzenia ciśnieniowo-parowego, który zapewnia skuteczną i pełną sterylizację. Autoklawy nierzadko posiadają funkcjonalny program precyzyjnego suszenia, pompę próżniową dla jeszcze skuteczniejszego cyklu. Współczesne autoklawy są niedużych rozmiarów, intuicyjne, nowoczesne, idealne do salonów fryzjerskich. W każdym salonie fryzjerskim warto również zainwestować w myjkę ultradźwiękową, dla mechanicznego skutecznego czyszczenia.

Zobacz także: