YESON

Jakie zastosowanie ma autoklaw w laboratorium biologii molekularnej?

Autoklaw jest niezbędnym urządzeniem w laboratoriach biologii molekularnej, wykorzystuje on specyficzne zjawisko fizyczne do wyjaławiania narzędzi i wielu innych artykułów. Ma to szczególne znaczenie w miejscach, gdzie nienaganna higiena i czystość muszą być zachowane – są to głównie placówki medyczne, salony kosmetyczne, ale także ośrodki badawcze, w tym laboratoria biologii molekularnej. Korzystanie z odpowiedniego sprzętu, jak i jałowych narzędzi wpływa w ogromnej mierze na uzyskiwane wyniki, gdzie nawet drobne zanieczyszczenia obcym materiałem genetycznym mogą dać fałszywie pozytywne rezultaty. Jak widać, tego rodzaju urządzenia są niezbędne w laboratoriach. Istota jego działania opiera się na działaniu temperatury, która zamienia wodę znajdującą się w zbiorniku w parę wodną, co w rezultacie wiąże się ze wzrostem ciśnienia i zwiększeniem temperatury wewnątrz urządzenia. Dzięki temu zniszczeniu ulegają ściany komórkowe drobnoustrojów, wpływając tym samym na nienaganną czystość wykorzystywanych narzędzi.

Co podlega sterylizacji w autoklawie znajdującym się w laboratorium?

W laboratoriach biologii molekularnej wykorzystuje się różnego typu narzędzia, także te jednorazowe, które wymagają wyjaławiania z powodów, o których wspomnieliśmy powyżej. W wielu ośrodkach tego typu korzysta się między innymi z pipet automatycznych, do których dobiera się różne rozmiary plastikowych końcówek. Mają one kontakt z odczynnikami, ponadto ich koniec ma cechy kapilar, dlatego autoklaw pozwala na ich sterylizację bez obaw o osadzanie się w nich wilgoci. To samo dotyczy niewielkich plastikowych probówek, zwanych potocznie eppendorfkami. Ponadto w wielu tego rodzaju ośrodkach korzysta się z nożyczek, pęset i wielu innych narzędzi, które podobnie jak te opisane powyżej wymagają poddania procesowi sterylizacji.

Sterylizatory stosowane do próbek z płynnym medium

Autoklaw w laboratorium biologii molekularnej stosowany jest także w odniesieniu do prowadzonych eksperymentów. Tego rodzaju urządzenia wykorzystuje się również do sterylizacji preparatów z płynnym medium, gdzie konieczne jest pozbycie się bakterii i ich przetrwalników z mieszaniny. Ciekawą formą są w tym przypadku urządzenia na bazie technologii mikrofalowej, co pozwala na efektywne i szybkie dostarczenie energii cieplnej do wnętrza naczyń ze znajdującą się cieczą.

Gdzie szukać odpowiedniego sprzętu do laboratorium biologii molekularnej?

Firma Yeson oferuje autoklawy laboratoryjne klasy B, które przydadzą się w ośrodkach badawczych, na przykład w laboratoriach biologii molekularnej. Mamy do dyspozycji wysoce wydajne urządzenia o różnej pojemności, w których można poddać sterylizacji wykorzystywane narzędzia, ale także końcówki do pipet automatycznych i probówki Eppendorfa. Polecamy także nasze myjki ultradźwiękowe, które pozwolą utrzymać w czystości różnego rodzaju narzędzia.

Przeczytaj także inne wpisy i zobacz podobne produkty: