Jakie płyny do autoklawu?
Jakie płyny do autoklawu? Jaka woda powinna być użyta w procesie sterylizacji w autoklawie?
Woda używana do autoklawu powinna wykazywać odpowiednie parametry i nie może pochodzić z przypadkowego źródła. Pierwszą najistotniejszą kwestią jest ocena, jakie parametry ma woda, którą chcemy użyć do autoklawu i czy zgodna jest z rekomendacjami producenta, zawartymi w instrukcji obsługi.
Jak oceniamy właściwości wody? Co jest miernikiem jakości wody w przypadku autoklawu?
Woda wykorzystywana w autoklawie musi mieć odpowiedni wskaźnik przewodności prądu, którą mierzy się w tzw. microsimensach. Zasadą jest, że im bardziej oczyszczona woda z wszelkich związków chemicznych, tym gorsza jest jej przewodność prądu. Do autoklawu używamy właśnie takiej wody, czyli o niskiej przewodności, a tym samym całkowicie oczyszczonej.
Przykład na przewodność wody i wskaźnik w microsimensach
Do autoklawu absolutnie nie można użyć wody z kranu. Tego typu woda osiąga poziom, aż około 700 microsimensów. Zgodnie z założeniami większości producentów autoklawów woda używana do urządzenia powinna mieć: nie więcej niż 10-15 microsimensów. Zastosowanie wody o wyższym poziomie microsimensów może skutkować nieprawidłowością procesu sterylizacji, uszkodzeniem autoklawu oraz utratą gwarancji producenta na posiadany autoklaw.
Dodatkowo warto zauważyć, że do wody stosowanej w autoklawie nie wolno dodawać żadnych innych płynów, detergentów, środków chemicznych, dodatków itp., nawet jeśli byłyby one przeznaczone do wytwornic pary i innego tego typu urządzeń. Wodę w autoklawie należy wymieniać co najmniej raz na 3 miesiące – zgodnie ze wskazaniami producenta urządzenia.
- Autoklawy laboratoryjne – postaw na sterylizację nowej generacji
- Autoklaw weterynaryjny – sterylizacja przedmiotów najwyższej jakości
Jakie płyny do autoklawu? Czyli woda destylowana czy demineralizowana? Która jest bardziej wskazana i rekomendowana?
Producenci autoklawów najczęściej wskazują na możliwość użycia obu z wymienionych wód: destylowaną lub demineralizowaną. Aby dokonać świadomego wyboru warto przyjrzeć się bliżej procesom ich powstania, procesom oczyszczania wody.
Woda destylowana a demineralizowana do autoklawu – jakie są główne różnice?
Woda destylowana powstaje wskutek podgrzania cieszy do temperatury 100 stopni Celsjusza w odpowiedniej aparaturze. Następnie ponownie skrapla się, tak aby odłożyć wszelkie składniki mineralne. Woda demineralizowana to z kolei proces tzw. osmozy, czyli przepuszczenia przez odpowiednie filtry, półprzepuszczalne żywiczne błony, które rozdzielają wodę na dwa roztwory.
Woda demineralizowana powstaje wskutek najlepszej z dostępnych metod oczyszczania wody. Dzięki temu jest ona pozbawiona całkowicie składników mineralnych, ale także innych szkodliwych substancji oraz bakterii. Na tej podstawie możemy stwierdzić, że woda demineralizowana jest bardziej odpowiednia do autoklawów. Dodatkowo dłużej utrzymuje odpowiednią jakość dopuszczalności do użycia w sterylizacji. Warto jednak pamiętać, że woda destylowana, która zawiera mniej, niż wspomniane 10-15 microsimensów również nadaje się do użycia w autoklawie i może być stosowana.
Zobacz także: