YESON

Jak sterylizować końcówki stomatologiczne? Dlaczego jest to tak ważny proces w każdym gabinecie stomatologicznym?

Każdy gabinet stomatologiczny wyposażony jest w podstawowe elementy jakim są końcówki stomatologiczne. Są to m.in. kątnice, prostnice, turbiny, szybko złączki, które służą do opracowywania zęba w trakcie jego leczenia. To właśnie końcówki stomatologiczne są najbardziej eksploatowane podczas zabiegów i każdorazowo muszą być do nich odpowiednio przygotowane. Końcówki stomatologiczne to część wkładana do ust pacjenta, która ma bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi, wydzielinami pacjenta. Są to końcówki wielokrotnego użytku, dlatego też tak ważny jest proces ich skutecznej sterylizacji. Czasem możemy spotkać się z krążącym mitem, że do końcówek stomatologicznych wystarczy proces wysokiego stopnia dezynfekcji. Jest to nieprawda, bowiem tylko sterylizacja zapewnia 100% bezpieczeństwo personelu i pacjenta w zakresie mikroorganizmów. Walczymy również z mitem, jakoby proces sterylizacji mógł powodować szybsze zużywanie się końcówek stomatologicznych.

Dlaczego więc sterylizacja końcówek stomatologicznych jest niezbędna?

W gabinecie stomatologicznym poddawane sterylizacji powinny być wszystkie narzędzia, które mogą powodować naruszenie ciągłości tkanek pacjenta, a także te – jak końcówki stomatologiczne – mające kontakt z nieuszkodzoną błoną śluzową jamy ustnej, ale zanieczyszczone śliną.

Sterylizację końcówek stomatologicznych i innych narzędzi można zlecić zewnętrznej firmie, zajmującej się profesjonalnie tymi procesami, albo też można przeprowadzać sterylizację samodzielnie. Urządzenie, które jest niezbędne w procesie sterylizacji końcówek stomatologicznych to autoklaw. Do gabinetów stomatologicznych rekomendowany jest autoklaw najwyższej klasy, najbardziej zaawansowany, czyli klasy B. W tej klasie autoklawów przeprowadzimy sterylizację wszystkich narzędzi stomatologicznych opakowanych i nieopakowanych, litych, wgłębionych i porowatych.

Jak przebiega proces sterylizacji końcówek stomatologicznych?

Zawsze przed rozpoczęciem cyklu sterylizacji należy końcówkę stomatologiczną oczyścić z widocznych zanieczyszczeń. Końcówkę można myć wodą z mydłem lub delikatnym płynem myjącym, z użyciem miękkiej szczoteczki. Następnie końcówkę stomatologiczną dodatkowo dezynfekujemy przy użyciu odpowiedniego roztworu. Po około 45-60 minutach wyjmujemy końcówkę ze środka dezynfekującego i dokładnie spłukujemy wodą, najlepiej destylowaną. Suszymy końcówkę i delikatnie wycieramy wysterylizowaną i nierysującą ściereczką.

Końcówkę stomatologiczną wkładamy do specjalnej torebki do sterylizacji i zgrzewamy ją hermetycznie. Następnie wkładamy do autoklawu i rozpoczynamy proces sterylizacji właściwej, z użyciem odpowiedniego programu autoklawu. Proces sterylizacji w autoklawie zapewnia całkowite wyjałowienie powierzchni końcówek stomatologicznych, eliminuje wszelkie mikroorganizmy zarówno w formie wegetatywnej, przetrwalnikowej i zarodnikowej.

Zobacz również: