YESON

Czy można sterylizować frezy ceramiczne?

Dobry gabinet kosmetyczny świadczy usługi na najwyższym poziomie, ponadto dba w sposób szczególny o utrzymywanie czystości i higieny. Szczególne znaczenie mają wyjałowione narzędzia, w tym frezy, które służą do obróbki paznokci, wałów okołopaznokciowych oraz skórek. Mają one styczność z ludzką skórą, gdzie może wystąpić przerwanie jej ciągłości. Dlatego tak istotne jest, aby wykorzystywane przez manikiurzystkę, czy kosmetyczkę przybory były utrzymywane w odpowiedniej czystości. Dlatego frezy ceramiczne oraz inne narzędzia należy poddawać sterylizacji, aby pozbyć się szkodliwych patogenów, ale także ich form przetrwalnikowych, które w sprzyjających warunkach mogą ulec ponownemu namnożeniu. O tym, jak prawidłowo wykonać procesy sterylizacji tego rodzaju przyrządów przeczytacie poniżej.

W jaki sposób przygotować ceramiczne frezy do procesu autoklawowania?

Aby proces wyjaławiania przebiegał w odpowiedni sposób, na początku należy narzędzia poddać wyczyszczeniu i dezynfekcji. Możemy wykorzystać powszechnie dostępne preparaty, przeważnie na bazie wysokoprocentowego alkoholu, który niszczą szkodliwe drobnoustroje, w tym bakterie, wirusy oraz grzyby. Można również wykorzystać myjkę ultradźwiękową – dzięki zjawisku kawitacji zanieczyszczenia dosłownie odrywają się z powierzchni frezów. Tego typu urządzenia są bardzo łatwe w obsłudze i zajmują niewiele miejsca, dlatego z pewnością przydadzą się w gabinetach kosmetycznych. Należy jednak zwrócić uwagę, że dezynfekcja oraz sterylizacja nie są identycznymi procesami. Dezynfekcja frezów pozwala pozbyć się jedynie aktywnych form patogenów, dopiero sterylizacja eliminuje przetrwalniki, dlatego oba procesy dopełniają się wzajemnie, wpływając na wysoki stopień wyjałowienia wykorzystywanych narzędzi.

Jak prawidłowo przeprowadzić proces wyjaławiania tego rodzaju elementów?

Oczyszczone i osuszone frezy ceramiczne nadają się do umieszczenia w autoklawie. Na początku należy przygotować pakiet w odpowiednim opakowaniu, najlepiej plastikowo-papierowym. Najczęściej mamy do czynienia ze specjalnymi rękawami, do których umieszczamy frezy, po czym zgrzewamy jeden z końców, aby był szczelnie zamknięty. Następnie przygotowane pakiety umieszczamy na półeczkach autoklawu, dolewamy do zbiornika wody destylowanej i uruchamiamy urządzenie. Na końcu ostudzone narzędzia wkładamy do szafki lub szuflady, gdzie czekają na ponowne wykorzystanie.

Sprawdź także inne artykuły: