YESON

Czy można autoklawować coś dwa razy?

Chociaż nie jest to konieczne, możemy podwójnie sterylizować niektóre podłoża hodowlane oraz bufory. Już raz wykonana sterylizacja za pomocą autoklawu redukuje niemal do stu procentów obecność drobnoustrojów zarówno w postaci żyjącej, jak i przetrwalnikowej, ale także wirusów. Jest to podyktowane specyfiką badań. Obecność innych organizmów w pożywkach może skutkować błędnymi odczytami po przeprowadzonych eksperymentach, ponadto organizmy wykorzystywane w badaniach mogą rozwijać się w sposób niekontrolowany. Warto jednak dodać, że w przypadku podłoży z dekstrozą ziemniaczaną, pożywka może zmienić kolor, dodatkowo nieco mniej efektywnie przebiega rozwój organizmów na takich podłożach. Do podwójnego autoklawowania nadają się przede wszystkim pożywki wzrostowe dla zielonych alg Chlamydomonas reinwardtii.

W przypadku narzędzi chirurgicznych nie stosuje się sterylizacji przeprowadzanej dwukrotnie. Tutaj konieczne jest ściśle określone przepisami postępowania – od mycia aż po dezynfekcję, dlatego autoklawowanie wyrobów dwa razy nie jest konieczne.

Na co zwrócić uwagę podczas podwójnej sterylizacji w autoklawie?

Podstawa dla właściwych procesów sterylizacji to dobry autoklaw, działający poprawnie. Konieczne jest zatem kontrolowanie stanu technicznego urządzenia, a także przeprowadzanie testów pokazujących, czy czynnik temperaturowy dociera do wszystkich miejsc w komorze urządzenia. W większości przypadków podłoża podlegają autoklawowaniu w temperaturze 121 stopni Celsjusza przez czas od 15 do 30 minut. Po zakończonej pracy urządzenia i jego wystudzeniu możemy proces przeprowadzić ponownie. Gdy wszystkie pożywki będą wystudzone, można wyciągnąć je z urządzenia i wykorzystać do dalszych eksperymentów.

Jak wybrać dobry autoklaw do sterylizacji?

Do sterylizacji należy korzystać z wysokiej klasy urządzeń, na przykład tych dostępnych w ofercie marki Yeson. Polecamy autoklawy klasy B, stworzone zgodnie z europejskimi normami, które z pewnością przydadzą się w laboratoriach. Urządzenia wykonane są z solidnych materiałów, mają do dyspozycji kilka programów pracy, ponadto w łatwy sposób pozwalają na dokumentowanie procesów sterylizacji.

Zobacz także inne artykuły: