YESON

Autoklaw błędy, czyli co zrobić, gdy pojawi się awaria autoklawu

Każdy autoklaw, jako urządzenie techniczne, ciśnieniowo-parowe, bazujące na wysokich temperaturach, posiada szereg zabezpieczeń na wypadek niewłaściwej pracy urządzenia. W autoklawie każde odstępstwo od prawidłowego przebiegu cyklu sterylizacyjnego jest wykrywane i sygnalizowane za pomocą odpowiedniego kodu błędu. Kod błędu wyświetlany jest na ekranie wyświetlacza, najczęściej oznaczony literą A (błędy po stronie użytkownika) lub E (błędy sprzętowe, mechaniczne czy elektroniczne). Autoklaw cechują surowe normy, które muszą być przestrzegane dla skuteczności sterylizacji. Bardzo ważną kwestią są odpowiednio skalibrowane czujniki, które dbają o poprawność cyklu na każdym programie.

Najczęstsze błędy autoklawu i ich przyczyny

Lista błędów autoklawu – najczęściej wykazana w formie tabelarycznej w każdej instrukcji producenta – jest dość długa. Bez obaw. Jeśli dbamy o dobry jakościowo autoklaw, konserwujemy go, poddajemy corocznym przeglądom technicznym to posłuży nam on bezawaryjnie nawet ponad 10 i więcej lat. Każdorazowo – po nabyciu autoklawu – warto zapoznać się z instrukcją i zasadami jego użytkowania, aby służył nam jak najdłużej.

Błędy autoklawu po stronie użytkownika to najczęściej pewne niedopatrzenia jak np.: wymiana uszczelek, wymiana filtrów, regulacja drzwi, rozkalibrowanie w ustawieniach, niewłaściwy dobór programu, brak uzupełnienia wody, zastosowanie nieodpowiedniej wody, niedomknięcie drzwi, niewypróżnienie zbiornika wody brudnej itp. O błędach tego typu jak najbardziej zasygnalizuje autoklaw. Błędy po stronie urządzenia to z kolei m.in.: awarie czujników, elektrozaworów, podzespołów autoklawu.

Autoklaw błędy – typowe przykłady

Dla lepszego zrozumienia tematyki błędów autoklawu, poniżej przedstawiamy wybrane awarie, które mogą pojawić się w trakcie eksploatacji urządzenia. Z pewnością odnajdziemy je we wspomnianej instrukcji. Są to np.:

  • zły odczyt z czujników (wytwornicy pary, temperatury, ciśnienia itp.). W tym miejscu warto wspomnieć o „zawieszeniu się” urządzenia. Czasem wystarczy ponowny restart urządzenia, aby działał prawidłowo i „wykasował” błąd czujnika
  • niedostateczny lub całkowity brak przepływu wody
  • błąd korelacji temperatury z ciśnieniem. Nierzadko warto w tej kwestii pomyśleć o przywróceniu ustawień fabrycznych, bowiem błąd może wynikać z nieprawidłowych ustawień użytkownika, nieskalibrowanych
  • problem utrzymania właściwej temperatury
  • nieprawidłowe podgrzewanie komory autoklawu
  • awaria wytwornicy pary
  • nieudany test próżniowy
  • uszkodzenie pompy próżniowej
  • problem zamka drzwi i inne

Zobacz również: