Czy można autoklawować wodę?
Sterylizacja wody wymagana jest w przypadku prowadzenia zaawansowanych badań związanych głównie z ochroną środowiska, czy biologią molekularną. Chociaż woda płynąca w naszych kranach zdatna jest w większości przypadków od razu do spożycia, to wiele osób gotuje ją w czajniku, co pozwala na usunięcie najgroźniejszych dla naszego zdrowia drobnoustrojów, to nie eliminuje ich w stu procentach. Bez obaw możemy ją pić, zrobić kawę lub herbatę, jednak w przypadku badań laboratoryjnych konieczne jest wykorzystanie cieczy o najwyższym stopniu czystości, która dodatkowo jest wyjaławiana. Jest wtedy demineralizowana i dejonizowana, co gwarantuje wysoki stopień czystości, ponadto dodatkowo jest poddawana sterylizacji, aby pozbyć się wszelkich żyjących bakterii, grzybów, ich form wegetatywnych, a także wirusów.
Jaka woda poddawana jest sterylizacji w autoklawie?
Do sterylizacji w autoklawie nadaje się przede wszystkim woda wolna od nukleaz, która przeznaczona jest do badań z zakresu biologii molekularnej, gdzie stosuje się ją między innymi do reakcji PCR oraz PCR-RFLP. Takie odczynniki poddaje się procesom wyjaławiania, aby drobnoustroje nie wywoływały zafałszowań w odczytach wyników. Równie istotne jest to w przypadku analiz, do których musimy wykorzystać pożywki hodowlane. Wyjałowiona woda tworzy dobre środowisko do prowadzenia hodowli bakterii oraz grzybów. W przeciwnym razie mogłoby dojść do niekontrolowanego rozwoju także innych organizmów, co także ma istotny wpływ na uzyskane przez nas rezultaty. Ponadto takie substancje stosuje się również w badaniach związanych z ochroną środowiska, gdzie zachodzi konieczność analizowania próbek związanych z obecnością drobnoustrojów w glebie, wodzie, czy jedzeniu.
Jaki autoklaw będzie odpowiedni do sterylizacji wody?
Producenci odczynników laboratoryjnych, w tym wody zapewniają wysoce higieniczne warunki podczas procesu ich produkcji. Ogromną rolę odgrywa tutaj sterylizacja z wykorzystaniem autoklawów. W tego rodzaju urządzeniach wykorzystuje się czynnik termiczny – para wodna o ciśnieniu od 1,5 do 2,5 atmosfer i temperaturze 121 stopni Celsjusza skutecznie usuwają drobnoustroje wraz z ich formami przetrwalnikowymi, zapewniając tym samym najwyższy stopień jałowości. Na użytek laboratoriów polecamy autoklawy dostępne w ofercie naszej marki, które są bardzo proste w obsłudze, a przy tym posiadają wszelkie niezbędne normy, przez co są urządzeniami bezpiecznymi i funkcjonalnymi.
Zobacz także inne wpisy: