YESON

Jaka kara za brak autoklawu?

Państwowa Inspekcja Sanitarna, zwyczajowo określana jako Sanepid odpowiada za kontrolowanie stanu higieny w wielu obiektach, począwszy od placówek medycznych, w tym szpitali, klinik oraz przychodni, przez gabinety kosmetyczne, aż po firmy zajmujące się przetwórstwem żywności. Wszędzie tam obowiązują ścisłe przepisy sanitarne, które należy przestrzegać celem zapobiegania rozprzestrzeniania się zakażeń wśród ludzi. Przeważnie kontrole prowadzone przez wspominaną wcześniej instytucję są zapowiedziane. Sprawdzane są wtedy między innymi warunki, w jakich prowadzona jest sterylizacja, przechowywane artykuły oraz narzędzia, a także to, czy pracownicy mają przeprowadzone niezbędne badania do wykonywania pracy. Jednak w wielu przypadkach taka kontrola prowadzona jest doraźnie na podstawie zawiadomienia, przy czym jest ona niezapowiedziana, co może wiązać się z otrzymaniem mandatu.

Ile wynoszą mandaty za nieprzestrzeganie przepisów sanitarno-epidemiologicznych?

Za uchybienia w kwestiach higienicznych firma, czy placówka może dostać mandat w kwocie od 100 do 500 złotych za pojedyncze przewinienie. Jeżeli jest ich więcej, wymienione kwoty się sumuje. Po tygodniu od przeprowadzenia takiej kontroli, pracownicy Sanepidu ponownie przeprowadzają kontrolę. Jeżeli wtedy uchybienia nie zostaną usunięte, kary te mogą wzrosnąć nawet do 1000 złotych, ponadto Sanepid może również wyłączyć takie miejsce ze świadczenia usług.

Jak uchronić się przed karami za brak autoklawu?

Brak autoklawu w przychodniach, czy gabinetach oferujących usługi z zakresu branży beauty stanowi poważne naruszenie przepisów prawa. Warto mieć na uwadze, że to urządzenie stosowane jest do sterylizacji urządzeń ze szkodliwych dla nas drobnoustrojów. W przeciwnym razie niedostatecznie czyste narzędzia mogłyby doprowadzić do rozwoju bardzo poważnych schorzeń, takich jak wirusowe zapalenie wątroby, czy zakażenia wirusem HIV, które prowadzi do choroby AIDS. Karom można zaradzić, przestrzegając przepisów prawa dzięki zastosowaniu dobrego autoklawu z oferty naszej marki. Każde z naszych urządzeń ma możliwość rejestrowania przebiegu sterylizacji, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia prowadzenia i archiwizacji takich procesów. Oczywiście konieczne jest także prowadzenie testów, wskazujących, czy urządzenie pracuje prawidłowo, równie istotne jest zlecanie okresowych przeglądów technicznych.

Zobacz również inne artykuły oraz produkty: