Autoklaw nie wyłącza się
Autoklaw nie wyłącza się, czyli jedna z możliwych awarii autoklawu
Autoklaw jako urządzenie ciśnieniowo-parowe, które składa się z wielu podzespołów oraz zaawansowanej elektroniki, może wyświetlać błąd, usterkę czy ulec awarii. Czasem awaria autoklawu jest skutkiem pewnych niedopatrzeń po stronie użytkownika, czasem jednak jest to błąd samego urządzenia i nierzadko wymaga kontroli serwisowej.
Może zdarzyć się, że autoklaw po zakończeniu procesu sterylizacji nie wyłączy się prawidłowo, czy też uruchomi proces ponownie, powtarzając go od początku. Problem z tym, że autoklaw nie wyłącza się może uniemożliwiać nam przejście do trybu serwisowego w celu diagnozy i sprawdzenia ustawień.
Jeśli rzeczywiście autoklaw nie wyłącza się należy wyłączyć autoklaw z sieci wyłącznikiem głównym, odciąć źródło zasilania. Jeśli wcześniej autoklaw wskazywał na wyświetlaczu konkretny kod błędu, warto sięgnąć po instrukcję producenta autoklawu. To właśnie w niej znajdziemy opis błędu oraz propozycje jego rozwiązania.
Jak wygląda proces prawidłowego zakończenia pracy autoklawu?
Pamiętajmy, że prawidłowe zakończenie procesu sterylizacji w autoklawie to sygnał dźwiękowy autoklawu i odpowiedni komunikat na wyświetlaczu pozwalający na otwarcie komory i wyciągnięcie przedmiotów podlegających sterylizacji. Należy wówczas wyjąć również plakietkę wskaźnikową (test) i zinterpretować wynik. Następnie wyłączamy urządzenie wyłącznikiem głównym. Po zakończeniu pracy wyłączamy także autoklaw z gniazdka sieciowego, czyścimy i porządkujemy stanowisko pracy.
Możliwe przyczyny, dlaczego autoklaw nie wyłącza się?
Tak jak wspomnieliśmy, przyczyn może być wiele. Bardzo istotna jest treść wyświetlanego komunikatu. Rzeczywiście zdarza się, że przyczyną może być poważna awaria czy wada np.: płyty głównej autoklawu. Wówczas jest to zazwyczaj wyższy koszt naprawy. Awarii ulec mogą również inne podzespoły i elementy autoklawu – zarówno te z obwodów elektrycznych jak i hydraulicznych, np.: programator, pompa próżniowa, pompa wody, filtr itp. Czasem za problem z wyłączaniem się autoklawu może odpowiadać awaria któregoś z czujników lub ich błędna kalibracja.
Przyczyną tego, że autoklaw nie wyłącza się może być także awaria systemu elektromagnetycznego ryglowania drzwi autoklawu do komory. W takiej sytuacji również autoklaw nie pozwoli zakończyć cyklu, nie wyłączy się, czy też nie zwolni blokady drzwi.
Autoklaw nie wyłącza się – aby temu zapobiec pamiętajmy o regularnych przeglądach
Bardzo ważną wskazówką, w celu uniknięcia błędów autoklawu jest jego regularna konserwacja i poddawanie go okresowym przeglądom techniczny. W przypadku autoklawu powyżej 10 litrów pojemności jest to wymagane przepisami prawa. Pamiętajmy także o bieżącym czyszczeniu autoklawu, nie zostawiajmy żadnych zabrudzeń, osadów i zanieczyszczeń np.: na uszczelkach. Do procesów sterylizacyjnych używajmy wyłącznie wody destylowanej. Do mycia komory autoklawu nie używajmy płynów dezynfekujących, ani żadnych metalowych i ostrych przedmiotów, np.: szczotek. Zawsze kierujmy się wskazaniami z instrukcji producenta autoklawu.
Zobacz także: