YESON

Czy mobilna kosmetyczka musi mieć autoklaw?

Czy mobilna kosmetyczka musi mieć autoklaw? Na początek: czym jest działalność mobilnej kosmetyczki?

Ciekawą propozycją we współczesnych czasach jest działalność tzw. mobilnej kosmetyczki. Na czym ona polega? Jest to typowa działalność kosmetyczna, która obejmuje większą część zabiegów i masaży wykonywanych w typowych, stacjonarnych gabinetach kosmetycznych. Jedyną różnicą jest tutaj miejsce wykonywania działalności. Jak sama nazwa wskazuje jest ono mobilne. Mobilna kosmetyczka to odpowiedź na potrzeby współczesnego, pędzącego świata. Wielokrotnie brakuje czasu, aby umówić się na wizytę w gabinecie, a mobilna kosmetyczka przychodzi do klientów i dopasowuje się do rytmu i planu dnia swojego klienta.

Czy mobilna kosmetyczka musi spełniać te same wymogi w zakresie higieny i bezpieczeństwa jak stacjonarna działalność?

Oczywiście, że tak. Standardy higieniczne mobilnej wersji gabinetu kosmetycznego nie mogą odbiegać od norm i standardów charakterystycznych dla tej działalności. Są one wyznaczone przepisami prawa i są obligatoryjne. Wszystko to dla zapewnienia bezpieczeństwa klientom i personelowi. Jedyną z wytycznych w zakresie biologicznego bezpieczeństwa mobilnej kosmetyczki jest posiadanie autoklawu.

Czym jest autoklaw – wymagany w działalności mobilnej kosmetyczki?

Autoklaw to hermetyczne urządzenie służące sterylizacji parowej. W tym urządzeniu wszystkie przedmioty, instrumenty i akcesoria mobilnej kosmetyczki poddawane są procesowi wyjałowienia, czyli likwidacji wszelkich form mikroorganizmów. Podczas zabiegów mobilnej kosmetyczki może dojść do przerwania ciągłości skory i bezpośredniego kontaktu np.: z płynami ustrojowymi człowieka.

Sterylizacja to gwarant zdrowia dla odbiorców zabiegów mobilnej kosmetyczki. Wysterylizowane w autoklawie narzędzie wyzbyte są bakterii, wirusów, grzybów itp. w formie wegetatywnej, jak i bardziej odpornej, czyli przetrwalnikowej i zarodkowej. Tylko sterylizacja w autoklawie zapobiega przenoszeniu materiału biologicznego i rozprzestrzenianiu się patogenów.

Jaki autoklaw rekomendowany jest dla działalności mobilnej kosmetyczki?

Autoklawy najwyższej klasy, czyli klasy B to najodpowiedniejszy wybór dla działalności mobilnej kosmetyczki. Autoklaw ten jest najskuteczniejszy, posiada program próżni frakcyjnej (eliminacji powietrza z komory przed procesem sterylizacji) i suszenia oraz przeznaczony jest do sterylizacji wszystkich typów narzędzi, zarówno tych o litej budowie, jak i porowatej, kapilarnej i skomplikowanej. Można w nim sterylizować instrumenty zapakowane jak i niepakowane.

Współczesne autoklawy klasy B to urządzenia o różnych gabarytach i pojemnościach komór oraz czasie pełnego procesu sterylizacji. Możemy wybrać autoklaw odpowiadający naszym potrzebom. Pamiętajmy, że autoklaw o pojemności powyżej 10 litrów wymaga rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego i cyklicznych, rocznych przeglądów sprzętu. Coraz popularniejsze są autoklawy z drukarką lub wejściem/wyjściem usb dla sprawnej archiwizacji wyników procesów sterylizacji, np.: w celu udokumentowania dla Sanepidu.

Zobacz również:

Jak przygotować narzędzia do sterylizacji? Wieloetapowość procesu sterylizacji

Jak dezynfekować frezy?

Czym sterylizować narzędzia do paznokci?

Czy autoklaw trzeba zgłosić do sanepidu?