YESON

Na czym polega postępowanie aseptyczne?

Postępowanie aseptyczne polega na stworzeniu warunków niemal w pełni jałowych, co tyczy się między innymi powierzchni blatów w placówkach medycznych i laboratoriach, ale także wykorzystywanych narzędzi chirurgicznych. Ponadto dotyczy to również odzieży oraz pomieszczeń – dobrym przykładem są tutaj sale operacyjne. Personel zakłada sterylną, jednorazową odzież, a pomieszczenia poddaje się wyjaławianiu lampami ze światłem ultrafioletowym. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko zakażeń otwartych ran, czy jam ciała podczas zabiegów chirurgicznych. Reguły postępowania aseptycznego jako jeden z pierwszych na świecie opracował profesor Jan Mikulicz-Radecki, działający między innymi we Wrocławiu, który podczas zabiegów chirurgicznych stosował jednorazowe bawełniane rękawiczki, a kilkanaście lat później, William Halsted, który rozpowszechnił stosowanie rękawic gumowych, z czego korzystamy do dziś. Szereg zasad aseptycznych opracował pod koniec lat 80. XIX wieku niemiecki chirurg, Gustav Albert Neuber, w tym konieczność rozgraniczenia pomieszczeń szpitalnych od tych przeznaczonych do przeprowadzania operacji, co obowiązuje do dziś.

Jakie środki dezynfekujące są stosowane?

W postępowaniu aseptycznym powszechnie stosuje się środki na bazie różnych substancji aktywnych, które mają za zadanie usunąć żyjące formy bakterii i grzybów, ale także wirusy, w pewnym stopniu niszczą również formy spoczynkowe. Niegdyś w szpitalach i przychodniach powszechnie wykorzystywany był aldehyd glutarowy, który miał tę zaletę, że nie niszczył wyrobów medycznych niezależnie od materiałów, z jakich były wykonane. Jednak zauważono, że jego opary są szkodliwe, dlatego zostały wyparte przez środki mające w składzie alkohol. W zależności od producenta zawierają one różne proporcje substancji, na przykład metanolu i etanolu, często z domieszką propanolu. Dostępne preparaty przybierają różną postać – w przypadku blatów i innych powierzchni płaskich stosuje się środki w sprayu, które aplikuje się na pożądaną powierzchnię. Bardzo efektywnie niszczą większość drobnoustrojów i szybko odparowują, co jest jedną z cech związków chemicznych z grupy alkoholi. Dopuszcza się także stosowanie środków na bazie fenoli i chloru. Każdy z wymienionych preparatów trwale uszkadza błony i ściany komórkowe oraz wirusy. Warto wspomnieć również o preparatach dezynfekująco-myjących, które mają postać płynną. Stosuje się je głównie w przypadku narzędzi chirurgicznych, zanieczyszczanych tkankami, w tym krwią, zanim umieści się je w autoklawie.

Aseptykę stosuje się przed sterylizacją w autoklawie

Reguły aseptyki szczególną rolę odgrywają w placówkach medycznych – szpitalach, klinikach, gabinetach lekarskich, ponieważ w ten sposób ogranicza się ryzyko zakażenia niebezpiecznymi dla naszego zdrowia schorzeniami. Jednak co istotne, dezynfekcja narzędzi niszczy przeważnie tylko formy wegetatywne, dlatego do niszczenia form spoczynkowych konieczna jest sterylizacja w autoklawie. W ofercie marki Yeson znajdują się urządzenia klasy B dedykowane gabinetom lekarskim, które sprawdzą się również w studiach tatuażu, czy gabinetach kosmetycznych.

Zobacz również inne artykuły: