YESON

Jak pakować wiertła do sterylizacji?

Wiertła stomatologiczne stosowane są w gabinetach lekarskich podczas zabiegów związanych z leczeniem zębów. Przy ich użyciu obrabia się ubytki powstałe w wyniku próchnicy, które wymagają zastosowania specjalistach wypełnień, ale także podczas leczenia endodontycznego, gdzie należy otworzyć, a następnie oczyścić i wypełnić kanały. Co istotne, mają one styczność z tkankami, w tym zębami, a w niektórych przypadkach również z błonami śluzowymi. W takiej sytuacji niezwykle istotne jest, aby wiertła były w pełni wyjałowione – w przeciwnym razie otwarte rany mogą stworzyć drogę dla zakażenia groźnymi drobnoustrojami, w tym gronkowcem złocistym, wirusem HIV, czy WZW typu B oraz C. Specjaliści zalecają, aby wiertła przeznaczone do sterylizacji pakować pojedynczo – jedną sztukę do jednego woreczka. Jednak część ekspertów wskazuje, że można przygotować pakiet przeznaczony dla jednego pacjenta. Wtedy w opakowaniu umieszcza się wiertło i pozostałe narzędzia stosowane podczas zabiegów.

Jakie opakowania nadają się do wyjaławiania wierteł dentystycznych?

Procesy wyjaławiania narzędzi dentystycznych, w tym wierteł wymaga sterylizacji w autoklawie – są to urządzenia wykorzystujące czynnik termiczny w postaci gorącej pary wodnej, która niszczy chorobotwórcze drobnoustroje w formie żyjącej, jak i spoczynkowej. Istotne jest to, aby do procesów wyjaławiania wspomnianych narzędzi wykorzystywać dedykowane torebki lub rękawy. Najlepiej sprawdzają się opakowania foliowo-papierowe, które mają za zadanie dopuścić do swojego wnętrza określony czynnik sterylizacyjny (w tym przypadku termiczny), ale także zachować barierę sterylną. Jednak nie tylko rodzaj opakowania ma znaczenie, ale także sposób jego zamknięcia oraz to, z jaką dokładnością pracownicy przygotowują pakiety. Wiele torebek wyposażonych jest w klejone pasy, którymi zamyka się opakowanie, jednak znacznie bezpieczniejsze będą zgrzewane rękawy, które gwarantują w pełni szczelne zamknięcie. Warto zwrócić uwagę także na to, że niedopuszczalne jest stosowanie opakowań termokurczliwych. Pod wpływem wysokiej temperatury mogą się one skurczyć, a znajdujące się wewnątrz narzędzia mogą doprowadzić do ich przerwania, dlatego będzie konieczna ich ponowna sterylizacja.

Jaki sprzęt przyda się do tworzenia pakietów sterylizacyjnych?

Do zapakowania wierteł niezbędne są odpowiednie opakowania, dedykowane do przeprowadzenia sterylizacji. Jeżeli korzystamy z papierowo-foliowych rękawów, dobrze jest zaopatrzyć się w dobrą zgrzewarkę, dostępną w ofercie marki Yeson. Oferujemy bardzo proste w obsłudze urządzenia, które z łatwością zgrzeją pakiety różnej wielkości, a dzięki gilotynce precyzyjnie je odetną. Dysponujemy także wysokiej klasy autoklawami, które są niezbędne do funkcjonowania placówek medycznych, studiów tatuażu, czy salonów kosmetycznych.

Zobacz również inne artykuły: