YESON

Które wyroby medyczne można poddawać myciu przy użyciu ultradźwięków?

Działalność placówek leczniczych wiąże się z wykorzystywaniem wyrobów medycznych – zarówno tych jednorazowych, jak i wielokrotnego użyciu, wykonane najczęściej ze stali nierdzewnej. W przypadku tych drugich wykorzystuje się czyszczenie z użyciem myjki ultradźwiękowej. Istota działania tego rodzaju urządzeń polega na wykorzystaniu zjawiska kawitacji. Fale emitowane przez urządzenie wzbudzają ciecz w taki sposób, że powstają niewielkie bąbelki. Nieco upodabniają one proces czyszczenia do szorowania, ponieważ w połączeniu z detergentem dosłownie odrywają zanieczyszczenia z powierzchni. Jednak w tutaj należy wyraźnie zaznaczyć, że wspomniana metoda pozwala usunąć zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc, co ma niezwykle istotne znaczenie także w procesie sterylizacji, a następnie późniejszego wykorzystywania narzędzi. Powszechnie ultradźwięki stosuje się do czyszczenia narzędzi chirurgicznych wykorzystywanych podczas operacji w otwartych jamach ciała. Wymienia się tutaj haki, rozwieraki, kleszcze i kleszczyki, nożyczki, pęsety, skalpele itp. Ponadto ta metoda czyszczenia idealnie nadaje się do czyszczenia nożyczek stosowanych przez ortopedów do rozcinania opatrunków gipsowych. Takie mocno się brudzą, jednak w tym przypadku myjka ultradźwiękowa poradzi sobie doskonale. Wspomniana technologia sprawdza się także w gabinetach stomatologicznych. Fale ultradźwiękowe pozwolą pozbyć się zanieczyszczeń z wierteł diamentowych, ale także instrumentów wykorzystywanych podczas zabiegów z zakresu endodoncji, jak i pozostałych narzędzi stosowanych przez lekarzy stomatologów.

Jakie elementy nie nadają się do tego typu czyszczenia?

Warto wspomnieć także o innych wyrobach przeznaczenia medycznego, które nie nadają się do mycia za pomocą technologii ultradźwiękowej. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju produktach jednorazowych, jak również elementach zawierających wyświetlacze, czy stworzone są na bazie światłowodów. Ponadto nie zaleca się czyszczenia w ten sposób lusterek stomatologicznych. Są one bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia, ponadto taki sposób mycia może doprowadzić do zmatowienia warstwy srebra, którymi są pokryte, przez co nie będą nadawały się już do użytku.

W jaki sposób przeprowadza się czyszczenie narzędzi medycznych w myjce ultradźwiękowej?

Większość narzędzi, głównie tych większych umieszcza się bezpośrednio w koszu znajdującym się wewnątrz komory urządzenia. Jednakże znacznie delikatniejsze i mniejsze wyroby medyczne, na przykład narzędzia do mikrochirurgii – pęsety oraz igłotrzymacze powinny być umieszczone w mniejszym koszyku w taki sposób, aby nie stykały się z pozostałymi narzędziami, ponieważ mogą one się rozejść lub pęknąć, przez co nie będą spełniały funkcji małych chwytaków. Ponadto w przypadku różnego rodzaju kaniuli do przepłukiwania, czy wyrobów z trudno dostępnymi miejscami należy upewnić się, że są one dobrze zanurzone w roztworze, który musi docierać do ich wnętrza. W każdym gabinecie medycznym przyda się dobra myjka ultradźwiękowa, którą można znaleźć w ofercie naszej firmy. Polecamy urządzenia o pojemności od 5 do 10 litrów, które wraz z odpowiednim detergentem pozwolą doczyścić wszelkie narzędzia wykorzystywane w gabinetach lekarskich.

Zobacz również inne artykuły: