Jaki jest najlepszy autoklaw do hodowli tkankowej?
Hodowle tkankowe zwierząt, czy roślin wymagają ściśle określonych warunków związanych ze sterylnością. Mowa tutaj zarówno o środkach ochronnych ubrania, rąk, blatów, jak i sprzętów, w których hodowla będzie prowadzona. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko kontaminacji próbek, które w przeciwnym razie mogłyby być skażone wirusami, ale także formami wegetatywnymi i przetrwalnikowymi bakterii i grzybów. Konieczne jest zatem wykorzystanie autoklawu, czyli urządzenia wykorzystującego czynnik termiczny do sterylizacji sprzętów.
Istota jego działania polega na wykorzystaniu gorącej pary wodnej pod ciśnieniem przeważnie od 1,5 do 2,5 atmosfer, której temperatura sięga około 121-134 stopnie Celsjusza. Takie warunki powodują zerwanie błon i ścian komórkowych, a także degradację białek, wskutek czego drobnoustroje giną. Specjaliści zalecają, aby wykorzystywać autoklawy klasy B, które mają funkcję próżni frakcjonowanej, a także najlepiej penetrują wnętrze wsadów. Założonych hodowli tkankowych się nie sterylizuje – zawierają one żywe komórki, które w takich warunkach mogą ulec uszkodzeniu.
Jak prawidłowo sterylizuje się artykuły do hodowli tkankowej?
Dbałość o stan sprzętu wykorzystywanego do hodowli tkankowej to podstawa powodzenia eksperymentów. Przede wszystkim należy zadbać o czystość wykorzystywanych szalek, butelek, czy innych wyrobów. Na początku wystarczy przemyć je pod bieżącą wodą wraz z dodatkiem detergentu, a następnie przepłukać wodą destylowaną, aby w ten sposób pozbyć się pozostałości środków chemicznych. Osuszone naczynia umieszcza się w autoklawie w taki sposób, aby poszczególne elementy nie stykały się ze sobą. Do odpowiedniego pojemnika nalewa się wody destylowanej, zamyka urządzenie i włącza autoklaw.
Urządzenie pracuje zazwyczaj w temperaturze 121 stopni Celsjusza, możemy wyregulować czas pracy autoklawu – dla sprzętu laboratoryjnego zaleca się, aby proces sterylizacji był prowadzony od 15 do 30 minut.
Urządzenia marki Yeson, które sprawdzą się w laboratoriach, w których prowadzone są hodowle tkankowe
Do sterylizacji sprzętu stosowanego do hodowli tkankowej doskonale sprawdzą się urządzenia marki Yeson o pojemności od 8 do 22 litrów, dlatego z łatwością można dopasować odpowiedni model do potrzeb danego laboratorium. Nasze urządzenia wyposażone są w poręczne, wyjmowane półki, na których można położyć szalki, metalowe narzędzia oraz inne wyroby. Ponadto dzięki wbudowanej drukarce i portom USB dokumentowanie procesów sterylizacji przychodzi z łatwością. Każdy autoklaw jest prosty w obsłudze i wykonany z materiałów wysokiej jakości, dlatego doskonale sprawdzą się w ośrodkach badawczych i medycznych.
Przeczytaj także inne wpisy i zobacz produkty: