YESON

Jak wykonać test Helix w autoklawie?

Test Helix stosuje się w autoklawach klasy B z opcją próżni wstępnej. Ma on za zadanie określenie siły działania pary wodnej w komorze urządzenia. Jest on niezbędny do przeprowadzenia, aby ocenić, czy sterylizator działa poprawnie. W ośrodkach medycznych, salonach kosmetycznych i manicure niedopuszczalne jest korzystanie z urządzenia mającego usterki. W takim przypadku sterylizacja mogłaby przebiegać nieefektywnie, co wiązałoby się z uaktywnieniem form przetrwalnikowych mikroorganizmów, powodujących groźne dla naszego zdrowia choroby zakaźne. Wspomniany test wykonuje się codziennie i ma on zastosowanie w przypadku narzędzi posiadających zagłębienia, do których para wodna dociera nieco trudniej, niż do płaskich, jednorodnych powierzchni. Poniżej dowiesz się, jak poprawnie wykonać test Helix i co potrzebne jest do jego przeprowadzenia.

Co jest potrzebne do wykonania testu Helix?

Autoklawy klasy B są najbardziej zaawansowanymi urządzeniami do sterylizacji różnego typu narzędzi, którym dedykowany jest test Helix. Sprawdza on, czy usuwanie powietrza z komory urządzenia za pomocą próżni przebiega sprawnie. Do jego wykonania potrzebny jest zestaw, w skład którego wchodzi narzędzie pomiarowe z niewielką komorą, zakończone cienką rurką oraz komplet pasków umieszczonych wewnątrz przyrządu. Wspomniana rurka upodabnia przyrząd do narzędzi posiadających wgłębienia, z czym najczęściej mamy do czynienia w gabinetach stomatologicznych, czy chirurgicznych. Niezwykle ważne jest to, aby używać wyłącznie zestawów z aktualną datą ważności, ponadto istotne jest ich przechowywanie w ciemnym miejscu z dala od źródeł ciepła. Przyrząd stosowany do testowania metodą Helix ma określony okres przydatności do użycia. Należy go wymienić po wyczerpaniu pasków, ponieważ z czasem może on się rozszczelnić, co w rezultacie da nam wyniki fałszywie pozytywne.

Jak krok po kroku wykonać testowanie metodą Helix w sterylizatorze?

Autoklawy dostępne w ofercie marki Yeson mają wbudowany program do wykonania testu Helix, co znacznie ułatwia sprawdzenie, czy urządzenie działa poprawnie. Testowanie rozpoczynamy od przygotowania narzędzia pomiarowego – w jego wnętrzu umieszczamy pasek testowy i zakręcamy całość nakrętką. Następnie umieszcza się je na tacy i wkłada do komory urządzenia na środkową półkę i po zamknięciu drzwiczek uruchamiany program. Po zakończeniu pracy autoklawu wyciągamy przyrząd i oceniamy barwę wskaźnika. W zależności od producenta pasków kolory mogą być różne, ale muszą się wyraźnie różnić barwą przed i po wykonaniu procesu sterylizacji. Przeważnie ich barwa zmienia się z żółtej lub jasnobłękitnej na granatową. Naniesiony jest na nich próbnik kontrolny, dlatego z łatwością możemy dokonać oceny, czy proces sterylizacji przeszedł prawidłowo. Jeśli próbka badawcza nie zmieni koloru, należy poddać urządzenie naprawie.

Sprawdź także inne artykuły: