Prawidłowe przygotowanie narzędzi do procesu sterylizacji oraz ich właściwe ułożenie w autoklawie to bardzo ważne kwestie, determinujące skuteczność sterylizacji.
Pamiętajmy, że do autoklawu wkładamy narzędzia po wcześniejszych etapach, czyli po mechanicznym ich oczyszczeniu i usunięciu wszelkich zabrudzeń, następnie po dezynfekcji, płukaniu i etapie suszenia. Do autoklawu wkładamy wyłącznie narzędzia, które są idealnie suche.
Jak pakujemy narzędzia do autoklawu?
Do pakowania narzędzi przed procesem sterylizacji w autoklawie używamy torebek foliowo-papierowych albo rękawów foliowych. Suche narzędzia będą w nich przechowywane aż do momentu otwarcia pakietu celem użycia. W przypadku rękawów koniecznym jest posiadanie zgrzewarki. Do środka tak przygotowanych pakietów należy włożyć pasek testowy, który będzie dowodem poprawności przebiegu sterylizacji. Pamiętajmy również, że na zarzewie torebek czy też na rękawach zawsze znajduje się pasek, który po ukończeniu cyklu sterylizacji zmienia swój kolor. Jest to potwierdzenie faktu, że sterylizacja miała miejsce. Nie świadczy on jednak, że przebiegła ona prawidłowo. Potwierdzeniem tego drugiego są wspomniane paski testowe.
Jak układać narzędzia w autoklawie? Główne zasady, którymi należy się kierowa
Najważniejszą zasadą jest, aby narzędzia luźno wchodziły do pakietu, tak aby absolutnie nie przebiły bariery papierowo-foliowej czy foliowej opakowań pakietów. Gotowe pakiety nie mogą być „upchane”, nadmiernie zapełnione, bo wówczas proces sterylizacji może zakończyć się niepowodzeniem.
Przedmioty typu nożyczki, cążki itp. należy sterylizować w pozycji otwartej celem wyjałowienia całej ich powierzchni. Dla zachowania bezpieczeństwa użytkownika takie narzędzia władamy do autoklawu w odpowiednie miejsce uchwytem w kierunku miejsca otwarcia. Pozwoli to uniknąć ewentualnego zranienia użytkownika.
Narzędzia w autoklawie możemy układać jedno na drugim. Jest to bardzo praktyczne, bowiem pozwala na sterylizację w jednym cyklu większej ilości narzędzi. Należy pamiętać, że papier powinien przylegać do papieru, a folia stykać się z folią. Takie ułożenie zapobiega uszkodzeniu opakowań.
Same opakowania pakietów nie powinny być układane zbyt ciasno względem siebie w autoklawie, nie powinny przylegać do tych leżących obok. Najważniejsze również, aby nie dotykały one ścianek samego autoklawu. Zazwyczaj sami producenci autoklawów informują nas w instrukcji o tym, ile opakowań można umieścić w sterylizatorze. Choć informacją najbardziej wiążącą jest nie liczba pakietów, a sam ciężar wsadu.
Po przeprowadzonym procesie sterylizacji narzędzia należy wyjąć z autoklawu i odczekać aż wystygną. Torebki powinny zostać odpowiednio opisane. Po przeprowadzeniu wszystkich kroków wysterylizowane narzędzia są gotowe do użycia.
Zobacz także: