YESON

Jak sterylizować narzędzia stomatologiczne?

Jak sterylizować narzędzia stomatologiczne? Proces sterylizacji jako gwarant prawidłowości funkcjonowania gabinetów stomatologicznych

Narzędzia stomatologiczne to instrumenty mające kontakt bezpośredni z jamą ustną pacjenta, a tym samym z płynami ustrojowymi oraz wszelkimi drobnoustrojami i mikroorganizmami. Przyrządy stomatologiczne nie mogą być wykorzystane ponownie w zabiegu stomatologicznym bez uprzedniej ich sterylizacji. Dezynfekcja w przypadku narzędzi stomatologicznych nie jest wystarczającym procesem, bowiem nie wyzbywa przedmiotu wszelkich form mikroorganizmów. Tylko sterylizacja jako całkowite wyjałowienie instrumentów doprowadza do likwidacji zarówno form przetrwalnikowych, wegetatywnych i zarodnikowych wirusów i bakterii.

To właśnie mikroorganizmy przetrwalnikowe, inaczej spoczynkowe są wyjątkowo odporne nawet na skrajnie niekorzystne warunki jak np.: wysoka i niska temperatura, promienie UV, niekorzystne PH itp. Są to formy bakterii z grubymi i wielowarstwowymi osłonami – pancerzami. Wyłącznie sterylizacja pozbawia narzędzia stomatologiczne ów form mikroorganizmów.

Jak przygotować narzędzia stomatologiczne do procesu sterylizacji?

Pierwszym etapem jest demontaż narzędzi stomatologicznych, czyli rozłożenie ich w razie potrzeby na elementy pierwsze. Dzięki temu możliwe jest usunięcie zabrudzeń ze wszystkich zakamarków i trudno dostępnych miejsc. Dobrze, gdy w każdym gabinecie wyznaczona jest odrębna strefa do czyszczenia, dezynfekcji i sterylizacji oraz przechowywania narzędzi stomatologicznych.

Kolejno należy przeprowadzić wstępne oczyszczanie narzędzi stomatologicznych. Ważnym jest potraktowanie ich odpowiednim detergentem medycznym do dezynfekcji. Dobrze, gdy narzędzia stomatologiczne poleżą w tzw. kąpieli, moczeniu w dedykowanym preparacie. Po ich precyzyjnym umyciu przychodzi czas na płukanie z resztek detergentu – najlepiej wodą destylowaną.

Często na etapie czyszczenia narzędzi stomatologicznych bardzo przydatne okazują się być tzw. myjki ultradźwiękowe, które komfortowo i perfekcyjnie usuwają zanieczyszczenia z powierzchni instrumentów za pomocą generowanych fal ultradźwiękowych i wytwarzanego procesu kawitacji (eksplodowania mikropęcherzyków powietrza w obrębie powierzchni czyszczonego przedmiotu – celem oderwania wszelkich zabrudzeń). Kolejny krok w procesie sterylizacji narzędzi stomatologicznych to dokładne osuszenie przedmiotów i ich prawidłowe zapakowanie w odpowiednie torebki lub rękawy przeznaczone do sterylizacji.

Jak sterylizować narzędzia stomatologiczne? Czyli właściwa ich sterylizacja w autoklawie

W stomatologii stosuje się autoklawy medyczne parowe typu B. Jest to najwyższa, dostępna klasa autoklawów, które pozwalają skutecznie sterylizować wszystkie rodzaje narzędzi stomatologicznych, również te o skomplikowanej budowie np.: kleszcze ekstrakcyjne, nożyczki chirurgiczne, kaniule stomatologiczne itp.

Autoklawy to hermetyczne urządzenia, które poddają narzędzia oddziaływaniu wysokiej temperatury i ciśnienia, a tym samym wytwarzanej pary wodnej, w warunkach próżniowych. Dla gwarancji jakości procesu stosuje się odpowiednie paski testowe, wyrażające zmieniającą się barwą poprawność cyklu. Autoklawy pozwalają również na archiwizację dokumentacji z przeprowadzonych cyklów sterylizacyjnych, np.: dla potrzeb kontrolnych zwłaszcza te z drukarką czy wejściem usb).

Zobacz również: